Brno vyčlenilo finance pro zasaženou Ukrajinu i uprchlíky

Zdroj: Twitter

BRNO – Na svém mimořádném zasedání se radní zabývali možnostmi pomoci válkou zasažené Ukrajině. Celkem uvolní 20 milionů korun, řešila se i materiální pomoc, navázání partnerství se Lvovem a případné ubytování uprchlíků.

Před týdnem město avizovalo 10milionovou pomoc Ukrajině, peníze budou využity převážně na léky a zdravotnický materiál, o který Brno požádal Charkov. Město nakoupilo potřeby za 3 miliony korun, které poputují do lvovské nemocnice. Kromě Charkova Brno navázalo partnerský vztah právě se Lvovem, do kterého poputují spacáky, karimatky a deky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Radní vytvořili rezervu dalších 10 milionů korun, která bude potřebná na území Brna pro uprchlíky. „Z těchto peněz by se hradily nezbytné výdaje, které vznikají zvláště s příchodem uprchlíků z válečných oblastí. Využity by mohly být třeba na zajištění bydlení,“ řekla primátorka Markéta Vaňková. Nyní probíhá jednání s vedením hotelu Myslivna, který by mohl nabídnout místo pro 300 osob s tím, že energie a personál zaplatí Brno. Do dnešního dne se podařilo umístit 700 lidí do bytů nabídnutých veřejností. Vyhrazeno bylo také 50 malometrážních bytů v domech s pečovatelskou službou.

Jedním z partnerů Brna při umisťování uprchlíků je Diecézní charita Brno, které město poskytne na překladatelské služby, provoz speciální informační linky, dobrovolnickou činnost a nákup potravin 1,9 milionu korun. Radní se také zabývali častými dotazy na vhodné kryty v případě potřeby, kryt Denis na Nových sadech byl proto převeden ze správy TIC Brno na Obor správy majetku.