Moravské divadlo v Olomouci chystá koncert pro Ukrajinu. Lidé vzali vstupenky útokem

Karel Plíhal a primátor Olomouce Mirek Žbánek, foto Blanka Martinovská

OLOMOUC – Vstupenky na charitativní koncert pro Ukrajinu, který chystá Moravské divadlo v Olomouci na tuto neděli, byly téměř vyprodány během tří hodin. Lístky v hodnotě 500 a 1000 korun jsou v prodeji od dnešních 12 hodin, teď je volných už jen pár míst Výtěžek z akce poputuje společnosti Post Bellum.

Charitativní koncert pro Ukrajinu, který pořádá Moravské divadlo v Olomouci, má skvělé obsazení. V neděli 6. března od 20 hodin vystoupí na divadelním jevišti Karel Plíhal, Xindl X, Karel Holas a František Černý z Čechomoru, Jaroslav Samson Lenk, Matěj Plíhal nebo populární kapela Mňága a Žďorp. Výtěžek z koncertu poputuje organizaci Post Bellum, která zajistí nákup zdravotnického materiálu a ochranného vybavení pro obránce Ukrajiny. Vstupenky jsou v prodeji od dnešních 12 hodin v pokladně a na webu divadla, v tuto chvíli jsou téměř vyprodané.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Iniciativa vzešla od písničkáře Karla Plíhala. „Když jsme se v sobotu ráno koukali doma na depresivní televizní zprávy o dění na Ukrajině, přemýšleli jsme, jak nejlépe pomoci a přispět. Došlo mi, že nejlépe pomohu tím, čím se už čtyřicet let živím. Rozhodl jsem se obvolat kolegy a kamarády a uspořádat koncert. K Olomouci a zdejšímu divadlu mám silný vztah. V Olomouci jsem strávil většinu života, navíc mám město spojené se sovětskou okupací, kterou jsem jako malý zažil. Jsem rád, že se koncert povedlo domluvit, snad se nám výtěžkem z koncertu podaří pomoct dobré věci,“ objasnil Plíhal.

Moravské divadlo už v uplynulém týdnu symbolicky podpořilo nedotknutelnost území států nasvícením budovy barvami ukrajinské vlajky. Minulý pátek před začátkem představení Nabucco zazněla v hledišti divadla ukrajinská hymna. „V těchto těžkých chvílích ale nestačí jen vyjadřovat symbolickou solidaritu, je třeba aktivně pomáhat. Moravské divadlo se rozhodlo pomoci mimo jiné formou charitativního koncertu. Naše díky patří Karlu Plíhalovi za genezi koncertu a skvělou iniciativu, statutárnímu městu Olomouc pak děkujeme za flexibilní a rychlou spolupráci,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Vedle Karla Plíhala vystoupí na Koncertě na pomoc Ukrajině také jeho kolegové písničkáři Jaroslav Samson Lenk, Xindl X, dvojice Karel Holas-František Černý z kapely Čechomor, Matěj Plíhal a také kapela Mňága a Žďorp. „Přijali jsme Karlovo pozvání a jsme moc rádi, že můžeme něco udělat pro dobrou věc. Zahrajeme akustický set a pár písniček s Karlem i s Čechomorem. Věřím, že to bude skvělý večer a že všichni společně trošku přispějeme ke zdaru naší věci. Zlo už máme za zadkem,“ shrnul lídr kapely Petr Fiala. Role moderátorky koncertu se zhostí členka činohry Moravského divadla Ivana Plíhalová.

Vstupenky stojí 500 a 1000 korun, výtěžek z akce poputuje společnosti Post Bellum. „Za vybrané peníze nakoupíme zdravotnický materiál a ochranné vybavení zvyšující bezpečnost obránců Ukrajiny, jako jsou neprůstřelné vesty, helmy, rukavice, vysílačky, drony s nočním viděním a další neútočné vybavení,“ popsal za společnost Petr Zavadil, ředitel pobočky Paměť národa Střední Morava.