Pracovníci jihlavské charity rozdávali uprchlíkům potraviny. Byli vystrašení, ale zároveň vděční, hlásili

Foto: Oblastní charita Jihlava

JIHLAVA – U příležitosti včerejšího otevření Krajského asistenčního centra pomoci předávali zaměstnanci Oblastní charity Jihlava první várku potravin. Byly určeny uprchlíkům, kteří si přišli vyřídit vízum a další potřebné náležitosti k registraci a pobytu v ČR.

Ukrajinští uprchlíci byli vděční za bagety, buchty, tyčinky, tatranky, minerálky či ovoce a děti za lízátka, croissanty, čokolády, fidorky a další sladkosti. „Na to, že to byla první vlna, tak tu bylo plno lidí, kteří byli vystrašení, zamlklí a stresovaní situací,” popsala své dojmy koordinátorka materiální sbírky Ida Kopalová Mitisková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Na lidech, kteří za sebou měli dlouhou cestu z války zmítaného území, bylo patrné, že jsou značně hladoví a například za bagetami se jen zaprášilo. Děti se vrhly na sladkosti. „Viděli jsme alespoň malou jiskru štěstí v jejich smutných očích,” doplnila koordinátorka.

Tým Oblastní charity Jihlava, který organizuje potravinovou sbírku pro uprchlíky na Jihlavsku, děkuje všem štědrým dárcům a prosí o další trvanlivé potraviny (ideálně konzervy či instantní polévky), zabalené občerstvení (bagety, obložené housky, tousty), ale i ovoce, tyčinky, sušenky. Pro nejmenší děti pak svačinky, přesnídávky a pamlsky. Zaměstnanci charity by zároveň uvítali i dětské plíny, dámské tampóny a hygienické vložky.

Centrum potravinové sbírky sídlí na Jakubském náměstí v Jihlavě. Potravinový sklad je otevřen od pondělí do pátku, vždy od 7.00 do 15.00, lze se ale telefonicky domluvit i na jiném čase. Bližší informace poskytne koordinátorka materiální pomoci Ukrajině v Jihlavě Ida Kopalová Mitisková na telefonním čísle  731 686 943.