V centru Prahy bylo zřízeno centrum pro uprchlíky z Ukrajiny

Zdroj: Magistrát HMP

PRAHA – Na pomoc ukrajinským běžencům zřídilo hlavní město ve spolupráci se Středočeským krajem nové centrum. Asistenční centrum pomoci Ukrajině najdou potřební lidé v budově Městské knihovny na Mariánském náměstí v centru města. Že bude o asistenční centrum, zřízené 1. března, zájem, se potvrdilo hned v prvních hodinách, kdy služby využily desítky lidí a další desítky ještě přicházejí.

V Praze a Středočeském kraji dlouhodobě žije a pracuje přibližně polovina z ukrajinské komunity v České republice. I proto se očekává, že právě tato oblast bude v příštích dnech a týdnech čelit nejsilnějšímu náporu lidí z Ukrajiny, kteří budou přirozeně mířit k dalším členům svých rodin či ke známým.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Lidé prchající z Ukrajiny přicházejí často na pokraji fyzických i psychických sil a naším úkolem je jejich příchod co nejvíce usnadnit. Potřebují si odpočinout, ne trávit hodiny ve frontách na úřadech,“ řekl primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).

Jakou podporu Ukrajinci dostanou
Na uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny v centru čekají policisté včetně zástupce cizinecké policie, odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, pracovníci Všeobecné zdravotní pojišťovny a hasiči, kteří zajišťují logistickou podporu a další pracovníci. Samozřejmostí je také přítomnost tlumočníků či psychologů.

Přijíždějící Ukrajinci si tak mohou na jednom místě vyřídit vše, co potřebují pro nový začátek života v České republice. Centrum jim pomůže zprostředkovat ubytování, nahlásit se k pobytu v ČR, což je nutné zařídit do tří dnů od vstupu na české území. Díky spolupráci s Úřadem práce si mohou zažádat o dávky v hmotné nouzi nebo si hned hledat práci. Na místě si vyřídí i zdravotní pojištění a přes Český červený kříž mohou dostat lékařskou pomoc či očkování. Připraveno je i řešení zapojení dětí do povinné školní docházky nebo umístění dětí předškolního věku. Rozsah poskytovaných služeb se proto bude postupně rozšiřovat.

Doprava v MHD a ošetření v nemocnici je zdarma
Ukrajinci, kteří se ocitnou ve středních Čechách, si mohou zajet zadarmo vyřídit papíry do Prahy. K cestování veřejnou dopravou po středních Čechách i v Praze jim nyní postačí občanský průkaz či ukrajinský pas. Kraj také v případě potřeby akutního ošetření nabízí Ukrajincům bezplatnou lékařskou pomoc v šestici svých nemocnic.

Kraj je připraven podle zájmu o služby centra v Praze v součinnosti s partnery zřídit takováto pracoviště i v některých okresech. Také v Praze, pokud nebude kapacita stačit, budou tyto služby rozšířeny i na další pobočky knihovny.