Ve Velké Bystřici našly azyl asi dvě desítky Ukrajinců

Foto Městský úřad Velká Bystřice

VELKÁ BYSTŘICE – Asi dvě desítky válečných uprchlíků z Ukrajiny našlo azyl ve Velké Bystřici. Jsou to matky s dětmi, další čtyři Ukrajinci si potřebovali jen odpočinout. Prozatím jsou ubytovaní v Hotelu Zámek.

„V hotelu jsme ubytovali skupinu šestnácti uprchlíků, jsou to matky s dětmi. Další čtyři Ukrajinci si potřebovali po asi čtyřiceti hodinách cesty odpočinout, pak budou pokračovat dál za svými příbuznými a přáteli. Hotel je první pomoc, aby se vyspali, najedli a pak se budeme bavit co dál. To, co se na Ukrajině děje, je strašné,“ uvedl Marek Pazdera, starosta Velké Bystřice.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

S opuštěním Ukrajiny této skupině pomáhala Arcidiecézní charita Olomouc. „O potřebě evakuace uprchlíků jsme se dozvěděli od Caritas Kolomyja, což je organizace, se kterou mnoho let na Ukrajině spolupracujeme. Už během víkendu jsme se s žádostí o ubytování těchto uprchlíků obrátili na Olomoucký kraj. Místostarosta Velké Bystřice a náměstek hejtmana Ivo Slavotínek nás přes starostu Velké Bystřice spojil s Hotelem Zámek. Další uprchlíci patrně přibudou, protože řešíme několik skupin, které jsou již na cestě,“ uvedl Marek Navrátil, mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc.

V hotelu budou uprchlíci pouze kratší dobu, pak by se mohli přesunout do několika malometrážních bytů, které město Velká Bystřice nabídlo k dispozici. „Máme čerstvě zkolaudovaných pět bytů, které měly fungovat jako sociální bydlení. Ti lidé jsou teď v situaci, kterou si můžeme sami jen stěží představit, a proto jim chceme maximálně pomoct,“ uvedl starosta Marek Pazdera. Doplnil, že byty jsou nevybavené, proto město zvažuje, že osloví s prosbou o pomoc i občany města. „Zjišťujeme, zda by nám charita mohla poskytnout nějaký nábytek a přemýšlíme i nad tím, že požádáme o pomoc naše občany. Upotřebili bychom vše, od nábytku, přes sklenice a talíře až po lůžkoviny,“ doplnil starosta.