Univerzita Palackého v Olomouci přijala rekordní počet přihlášek ke studiu

Ilustrační foto Pixabay.com

OLOMOUC – Do poloviny března si zájemci o studium mohli podat e-přihlášku na většinu oborů Univerzity Palackého v Olomouci (UP). Olomoucká univerzita přijala celkem 32 418 přihlášek ke studiu, což je nejvyšší stav od roku 2012. K oslovení zájemců UP využívala převážně online prostor, a to i na dvou dnech otevřených dveří, a také účasti na veletrzích terciárního vzdělávání, obnovených po covidové pauze. Na některé nové obory se dá stále přihlásit.

Loni v březnu UP evidovala 32 347 e-přihlášek, letos se jejich počet ještě nepatrně navýšil. Nejvíce tradičně láká možnost studia na filozofické nebo pedagogické fakultě, na nichž se sešlo na každé přes 7 tisíc přihlášek. Největší růst zájmu zaznamenala přírodovědecká fakulta – přes devět set přihlášek více než loni. UP také registruje navýšení počtu zájemců z ciziny, ti si podali 4 920 přihlášek (loni 3 967), z toho 2 273 tvoří Slováci. Větší je také zájem o distanční online studium. Celkově si jednu nebo více e-přihlášek podalo přes 22 tisíc uchazečů. „Olomouc je skutečným univerzitním městem a dokazuje to i velký zájem o studium právě u nás. Je skvělé, že ze široké studijní nabídky našich osmi fakult si pravidelně vybírá tak vysoký počet uchazečů, jaký jsme zaznamenali letos, ale i v předchozích letech. Mám radost i z toho, že je poptávka nejen po tradičních oborech, ale i po nových studijních programech,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zájemci o studium se informace dozvěděli například na webové platformě Univerzitní město, již během loňska navštívilo přes 140 tisíc uživatelů, univerzita však nechyběla ani na veletrzích Gaudeamus u nás i na Slovensku, které se konaly v kontaktní podobě poprvé po dvou letech.

Přihlášky lze stále podávat

Na některé studijní programy UP se lze i nadále přihlašovat, například na zcela nový obor Specializace v ošetřovatelství – Ošetřovatelská péče v interních oborech na fakultě zdravotnických věd jsou přihlášky otevřeny do 31. března nebo na English Language for Education do 30. dubna. Do konce dubna si lze podat přihlášku i na již zavedené obory Sociální práce nebo Mezinárodní sociální a humanitární práce teologické fakulty. Na doktorské studium je možnost přihlásit se většinou do dubna či května v závislosti na fakultě. Přehled stále otevřených programů je k dispozici v katalogu na webu UP.

Nejžádanější obory

Největší zájem je na UP tradičně o studium Všeobecného lékařství, Psychologie, Práva a právní vědy, Zubního lékařství a Global Development Policy. Dále pak také o učitelské obory na pedagogické fakultě, Fyzioterapii nebo Všeobecné ošetřovatelství. Ze studijních programů, které UP nabízela zcela nově, je značný zájem o Korejská studia, Aplikovanou fyzioterapii na fakultě tělesné kultury nebo o Evropské právo a politiky EU.

Univerzita Palackého v Olomouci je druhou nejstarší univerzitou v ČR. Patří mezi nejlépe hodnocené české vysoké školy ve světových žebříčcích. Nabízí přes 800 studijních programů, které na osmi fakultách studuje 23 tisíc studentů.

TOP 10 studijních programů UP – stav k 15. 3. 2022

PROGRAM TYP STUDIA FAKULTA UP POČET PŘIHLÁŠEK
Všeobecné lékařství magisterský lékařská fakulta 2307
Psychologie bakalářský filozofická fakulta 1642
Právo a právní věda magisterský právnická fakulta 1445
Zubní lékařství magisterský lékařská fakulta 1266
Global Development Policy navazující magisterský přírodovědecká fakulta 1143
Učitelství pro 1. stupeň základní školy magisterský pedagogická fakulta 707
Fyzioterapie bakalářský fakulta zdravotnických věd 582
Učitelství pro mateřské školy bakalářský pedagogická fakulta 541
Všeobecné ošetřovatelství bakalářský fakulta zdravotnických věd 531
Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání bakalářský pedagogická fakulta 514

 

Uchazeči ze zahraničí | TOP 5 programů UP – stav k 15. 3. 2022

PROGRAM TYP STUDIA FAKULTA UP POČET PŘIHLÁŠEK
Global Development Policy navazující magisterský přírodovědecká fakulta 1140
Všeobecné lékařství magisterský lékařská fakulta 852
Zubní lékařství magisterský lékařská fakulta 383
General Medicine magisterský lékařská fakulta 364
Psychologie bakalářský filozofická fakulta 160