Vysočina vyslala do Zakarpatí léky a 16 tun potravin

Dnes vyrazil na Ukrajinu kamion s potravinami. Foto. Kraj Vysočina

KRAJ VYSOČINA – Po první dodávce elektrocentrál vypravil kraj do Zakarpatí další speciální pomoc, tentokrát v podobě léků a zdravotnického materiálu. Dnes pak vyrazil na Ukrajinu ještě jeden kamion, a to s potravinovou pomocí.

Zakarpatská oblast aktuálně prochází velkou humanitární krizí. „Podle aktuálních informací předsedy oblastní rady Volodymyra Čubirka je na Zakarpatí více než 250 tisíc uprchlíků z východu, kterým je nutné zajistit nocleh i stravování,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Léky a zdravotnický materiál vyčlenily ze svých zásob krajské nemocnice. Zdravotnickou pomoc zaslanou do Zakarpatí doplnilo ještě nezbytné vybavení pro hasiče – 100 profesionálních hasičských přileb a opasků od hasičů z Vysočiny.

Nemalou část nákladu čtyř dodávkových automobilů tvořily i trvanlivé potraviny, hygienické potřeby a lůžkoviny, které darovali obyvatelé Chotěboře, Římova, Čáslavic i středočeské obce Okřesaneč. Ta navíc přidala i novou výkonnou elektrocentrálu. Dodávkové automobily pro přepravu pomoci zapůjčily zdarma společnosti S A P a HRANIPEX Czech Republic.

Na cestě je kamion s potravinami

Další, tentokrát potravinová zásilka, dorazí na Ukrajinu zítra ráno. Jde o 25 palet trvanlivých potravin o celkové hmotnosti přes 16 tun. „V Zakarpatí jsou nyní statisíce válečných uprchlíků, oblast a humanitární organizace jim zajišťují stravování a poskytují provizorní ubytování v tělocvičnách, sportovních halách a školních třídách,” uvedl ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina a předseda dobročinného fondu ViZa Zdeněk Kadlec.

A právě dobročinný fond ViZa, za podpory Kraje Vysočina, nynější potravinovou zásilku zorganizoval. Na nákup potravin přispěla půl milionem korun společnost PKS stavby ze Žďáru nad Sázavou. Dopravu kamionem sponzorsky věnovala společnost ZDAR z téhož města. Potraviny se slevou dodalo družstvo COOP HB.