S adaptací uprchlíků pomáhají na Vysočině sociální pracovníci

Foto: Kraj Vysočina

KRAJ VYSOČINA – Lidé přicházející z Ukrajiny si v jihlavském asistenčním centru vyřídí vše, co na počátku pobytu potřebují. S pracovním uplatněním, školní docházkou či zdravotními problémy jim poté pomohou vyškolení sociální pracovníci.

Krajské asistenční centrum pomoci, sídlící na ulici Tolstého v Jihlavě, usnadní uprchlíkům první dny v novém prostředí. V některých informacích se ale mohou ztrácet, a to i díky jazykové bariéře. Nejen proto jsou v obcích po celé Vysočině k dispozici sociální pracovníci, kteří pomohou vyřešit otázky typu, z čeho zde budeme žít, jak se uplatním na trhu práce, kam budou chodit děti do školy nebo jak se naučíme cizí jazyk.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

„Pracovníci pomohou s vyplněním dvojjazyčných formulářů – žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc a žádostí o udělení dlouhodobého víza, budou nápomocni s určením priorit a dále třeba se zajištěním základních kurzů českého jazyka,“ říká Monika Beranová ze sociálního odboru Krajského úřadu Kraje Vysočina.

V Přibyslavi mají náskok

Ve zhruba čtyřtisícové Přibyslavi působí mnoho společností, které zaměstnávají pracovníky z Ukrajiny, za nimiž nyní přijíždějí příbuzní. Proto místní zareagovali téměř okamžitě a už od konce února pořádají humanitární sbírku oblečení, obuvi, ale i hraček, kočárků nebo přikrývek a dalších užitečných věcí. Pomoc organizuje Český červený kříž, hasiči i zaměstnanci městského úřadu, ale pomáhají také dobrovolníci z řad skautů.

Město vytvořilo pro jednotlivé oblasti pracovní týmy. „Sociální pracovník zmapuje situaci cizinců, podpoří je a kontaktuje další spolupracující organizace nebo kolegy, kteří zajišťují například předání balíčku s hygienickým zbožím a potravinami. Dále pomůže s vyřízením veškerých potřebných dokumentů, provede systémem zdravotní péče, sociálních dávek, zaměstnání nebo vzdělávání,“ vysvětluje sociální pracovnice Lenka Vaverková z Přibyslavi.

Na úřadě se střídají zdravotní sestry a pomáhají se zajištěním potřebných vyšetření, v místních základních školách se začleňují první žáci. „Začínáme společnou třídní ukrajinskou skupinou okolo 15 dětí. V MŠ pak máme tři předškoláky a na nástup čekají další děti,“ doplňuje Lenka Vaverková s tím, že nezapomínají ani na ubytování.

Ve městě vyhledávají prázdné domy i chalupy a upravují městské byty, další dočasné bydlení nabízí fara, skautská základna, ale i kulturní dům. „Těší nás, když vidíme, že s námi uprchlíci spolupracují, přijímají pomoc s povděkem a aktivně se sami zapojují. Ženy by nyní rády co nejrychleji našly práci a stabilitu a časem se vrátily zpět domů,“ uzavírá Lenka Vaverková.