V prostějovské nemocnici mají nové supermoderní CTéčko

Foto Nemocnice AGEL Prostějov

PROSTĚJOV –  Multidetektorové CT v hodnotě více než 25 milionů korun rozšířilo a zlepšilo diagnostické možnosti Nemocnice AGEL Prostějov. Nové zařízení na rozdíl od předchozího umožňuje i kardiologická vyšetření včetně zobrazení srdečních tepen, nabízí rychlejší vyšetření i nižší radiační zátěž. Nově zakoupené CT je přitom nejvyšší specifikace a jde o jeden z nejmodernějších přístrojů instalovaných v Česku.

„Nové CT je určeno pro celotělová CT zobrazení orgánů dutiny hrudní a břišní, dále pro detailní zobrazení hlavy, mozku, skeletálního a cévního systému v celém rozsahu. Využijeme jej proto u širokého spektra pacientů,“ vyjmenovává Martin Folprecht, primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice AGEL Prostějov s tím, že nový CT přístroj navíc umožní vyšetření pacienta v kratším čase.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Přístroj zkracuje délku pobytu pacienta „v tunelu“ pouze na několik sekund, což spolu s ultrarychlou rekonstrukcí obrazových dat umožnuje i diagnostiku akutních stavů jako například mozkových mrtvic, plicních embolií a rozsáhlých úrazových stavů s maximální přesností a v minimálním možném čase. Na tomto přístroji jsme navíc nyní schopni provádět i kardiologická vyšetření včetně zobrazení srdečních tepen,“ popisuje primář Folprecht. Důvodem, proč je díky novému CT doba pobytu v přístroji kratší, je moderní hardware i software. CT mimo jiné disponuje programem, který potlačuje artefakty z okolí a umožňuje získat ostrý a kvalitní obraz vyšetřované oblasti, a to ve velmi krátkém čase. Rychlá diagnostika pak pro pacienta znamená vždy i menší radiační zátěž.

V Nemocnici AGEL Prostějov nové CT obslouží zhruba 6500 pacientů ročně, z čehož více než polovinu tvoří pacienti v akutních stavech vyžadující rychlé a přesné diagnostické zobrazení.