Hasiči varují před pálením klestí. Kvůli suchu evidují množství požárů

OLOMOUCKÝ KRAJ – Hasiči evidují vysoké počty požárů v přírodním prostředí, jejichž příčinou je často nezvládnuté pálení klestí či jiná nedbalost. Jelikož došlo už i na vážná zranění, důrazně doporučují, aby se lidé vyhnuli pálení biologického odpadu a tuto činnost odložili na dobu, až nebude takové sucho.

Hasiči důrazně doporučují, aby se lidé v těchto dnech vyhnuli pálení klestí, trávy i dalšího biologického odpadu. Velké sucho a větrné počasí mají totiž za následek zvýšené množství požárů v přírodním prostředí. „Od začátku roku jsme již uhasili 90 požárů trávy, polí a lesů, drtivou většinu v posledních třech týdnech. Těchto typů zásahů evidujeme již více než za celý minulý rok, kdy jsme jich napočítali 86,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová. Výjimkou nyní nejsou ani rozsáhlé lesní požáry, kde zasahují desítky hasičů, velké počty techniky a je při nich na jednom místě vázáno mnoho jednotek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Kromě materiálních škod může dojít i na ohrožení zdraví, což dokládají dva případy z minulého týdne. V Přerově a v Šumperku hasiči pomohli dvěma vážně popáleným lidem, pro které musel letět kvůli jejich zraněním vrtulník. Pálení klestí se zcela vymklo jejich kontrole a rozšířilo se do okolí. Právě nedbalost při pálení je důvodem také mnoha požárů lesů. Rozsáhlejších zásahů hasiči evidují v kraji od ledna již 14. Jde o velmi náročné události. Požáry lesů jsou totiž obtížně lokalizovatelné, nákladné, pro hasiče fyzicky náročné, rychle se šíří, obtížně se k nim dopravuje hasební voda, využito musí být velké množství techniky i hasičů.

Požáry trávy, polí, lesů:
2018 → 207
2019 → 152
2020 → 102
2021 → 86
2022 → 90 (1. 1. – 28. 3. 2022)

Je třeba taky připomenout, že vypalování porostů je zakázáno hned třemi zákony České republiky, a to konkrétně zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti. Po celý rok pak platí v lesích zákaz kouření, rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně mimo vyhrazená místa. Spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou povinny právnické osoby a podnikající fyzické osoby předem nahlásit, a to jedním ze tří možných způsobů. Učinit tak mohou i občané:

Pokud se i přes veškerá upozornění pro pálení klestí či jiného biologického odpadu rozhodnete, řiďte se zásadami uvedenými na obrázku pod článkem.