Fantom Domažlicka dopaden! Už sedí ve vazbě

DOMAŽLICKO – Už od počátku letošního roku probíhalo usilovné pátrání domažlických kriminalistů po pachateli, který měl na svědomí více než desítku případů vloupání a krádeží na Kdyňsku.

Jen v lednu ve Kdyni u zaparkovaného nákladního auta tovární značky Scania navrtal nádrž a odčerpal z ní 30 litrů motorové nafty a dalších 70 litrů vyteklo na zem. „Škoda na odcizené naftě a poškozené nádrži byla vyčíslena na 42 500 korun,“ uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová. V obci Hluboká ukradl přívěs značky Agados za 50 tisíc korun. U obce Beňovy na Klatovsku zase odčerpal z nádrže kolového nakladače 50 litrů motorové nafty. V chatové oblasti ve Kdyni z kůlny, kam násilím vnikl, ukradl řetězovou pilu, elektrickou okružní pilu, úhlovou brusku a elektrickou strunovou sekačku na trávu. „Škoda byla vyčíslena na 6 500 korun,“ pokračovala mluvčí. V Prapořišti ukradl dvounápravový přívěsný vozík značky Agados v hodnotě 15 tisíc korun. Dále se pokusil ve Kdyni ukrást osobní auto. Rozbil okno a vnikl do vozidla značky Peugeot. Pokusil se zlomit zámek řízení, což se mu nepodařilo a vozidlo poškodil. Ukradl alespoň textilní potah z volantu.

V lokalitě Na Škarmaně v katastrálním území obce Kdyně zmizely komponenty na trampolínu a motorová pila. Další nafta zmizela z nádrže zaparkovaného autojeřábu v obci Kdyně, zde neznámý pachatel odčerpal 169 litrů motorové nafty. „Škoda byla vyčíslena na 6 168 korun,“ vyčíslila Dagmar Brožová. I v únoru série krádeží pokračovala. Zloděj se vloupal do sklepní kóje bytového domu ve Kdyni. Ukradl party stan, stolek se čtyřmi židličkami, sedm kilogramů pracího prášku a pánské jízdní kolo. „Majitelům způsobil škodu 10 tisíc korun,“ pokračovala mluvčí. Z dalšího sklepa ukradl jízdní kolo, pánskou cyklobundu, náhradní duši na kolo, pánské cyklistické boty, náhradní pedály na kolo, cyklistickou přilbu, sadu lepení na jízdní kolo, hustilku a z vedlejší sklepní kóje další jízdní kola pánské a dámské. „Majitelům vznikla škoda vyšší než 120 tisíc korun,“ dála uvedla mluvčí. Z kůlny na pozemku katastrálního území obce Kdyně byla odcizena vzduchovka a replika křesadlové pistole. V Brnířově bylo odcizeno vozidlo Škoda Superb.

Kriminalisté po pachateli usilovně pátrali. Podařilo se jim zjistit, že vše má na svědomí jednatřicetiletý muž ze Kdyně. Z dostupných evidencí zjistili, že výše uvedeného jednání se dopustil i přesto, že byl trestním příkazem Okresního soudu v Domažlicích z července 2021 uznán vinným z trestného činu krádež a trestním příkazem stejného soudu v prosinci 2021 odsouzen mimo jiné k souhrnnému trestu odnětí svobody v délce 12 měsíců, jehož výkon mu byl podmíněně odložen na zkušební dobu čtyř let.

Když v obci Brnířov ukradl osobního auto Škoda, nasadil na něj jiné registrační značky a řídil ho, ačkoliv má zákaz řízení motorových vozidel v délce 24 měsíců, od června 2021 do června 2023 a dále trestním příkazem Okresního soudu v Domažlicích na dobu 36 měsíců od září 2021 a od prosince 2021 trestním příkazem Okresního soudu Plzeň – sever v délce 18 měsíců.

I přes zákaz řízení se s ukradeným autem Škoda Superb v polovině února 2022 projížděl  ulicemi Domažlic a způsobil dopravní nehodu. Na křižovatce ulic Kunešova a Švabinského nedal přednost v jízdě autu tovární značky Hyundai jedoucímu po hlavní pozemní komunikaci a narazil do něj. Na místě dopravní nehody nezastavil, odjel do ulice Michlova a od auta utekl. Řidička vozidla Hyundai utrpěla zranění, škoda na vozidlech byla vyčíslena na 70 tisíc korun. „Kriminalisté v těchto dnech zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže, kterého obvinili ze spáchání pokračujících trestných činů neoprávněné užívání cizí věci, poškození cizí věci, krádež, porušování domovní svobody a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Spolu se spisovým materiálem státním zástupci podali i podnět k návrhu na vzetí obviněného do vazby. Soudce návrh státního zástupce akceptoval, a tak je obviněný stíhán vazebně. Pachateli hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ uzavřela Dagmar Brožová.

Zdroj: PČR