Hobit v divadle? Přijďte se podívat na šumperské zpracování

Divadlo Šumperk, foto Google Maps

ŠUMPERK – Věděli jste, že Hobit se objevil na jevišti šumperského divadla už vroce 1986? A nyní se na nejnovější zpracování můžete do šumperského kulturního stánku přijít podívat ve středu 6. dubna v 17 hodin. Divadlo jej uvede jako poslední premiéru své 70. sezóny.

Poslední premiéra 70. sezóny bude v Divadle Šumperk patřit pohádce. Ve středu 6. dubna v 17 hodin se svého uvedení dočká Hobit, jevištní adaptace slavného románu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena, který zároveň napsal i trilogii Pána prstenů. Dílo Tolkiena, jenž dokázal, že i fantasy může být vysokým literárním žánrem, je zároveň populární díky monumentálním filmovým zpracováním režiséra Petera Jacksona.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Právě u diváka znalého těchto velkofilmů může vyvstat otázka, jak takovou produkci „vměstnat“ do omezených divadelních prostor s využitím nepoměrně nižšího rozpočtu? „Pána prstenů bychom realizovali stěží. Trilogie, která je v podstatě hrdinským eposem, si bezesporu zasloužila tři velké snímky. Hobit je ovšem ve své podstatě pohádka, jejíž roztažení do tří samostatných filmů bylo spíše komerčním než uměleckým záměrem,“ uvedli zástupci šumperského divadla. Dobrodružný děj Hobita lze koncentrovat do mnohem kratšího, o to však nabitějšího tvaru, na kterém usilovně pracuje tým mladé režisérky Hany Marvanové. Ta má k dispozici kompletní herecký soubor šumperského divadla a také několik pro tuto příležitost zhotovených loutek, doplňujících kouzelný kontinent Středozemě, kde se děj odehrává.

Zajímavou skutečností pro šumperské divadelní pamětníky je fakt, že půjde o druhé uvedení Hobita na zdejším jevišti. Roku 1986 jej zde nastudoval režisér František Čech. Jednalo se shodou okolností o vůbec první realizaci tohoto legendárního příběhu v českém divadelním prostředí. Srdečně zvány jsou však všechny děti od osmi let, jakož i dospělí, jež na příběhu o hobitech, elfech, trpaslících i lidech vyrostli, nebo se k nim neustále vracejí. Vstupenky na představení si můžete zakoupit ZDE.