Užijte si lidové Velikonoce ve Zlínském kraji. Na oslavy zvou skanzeny, muzea i zámky

Foto: archiv Skanzen Rochus Uherské Hradiště

ZLÍNSKÝ KRAJ – Autentické zážitky lidových Velikonoc tak, jak je prožívali lidé před desetiletími, ba staletími, nabízí s příchodem dubna celý region. Oslavy přitom můžete prožít po hanácku, valašsku či po slovácku. Vybrali jsme pro vás několik tipů na akce, kde se zaručeně pobaví celá rodina.

Velikonoční neboli Svatý či Pašijový týden začíná již na Květnou neděli 10. dubna. Ačkoliv někdo má Velikonoce spjaté jen s pondělní pomlázkou, velikonoční doba je ve skutečnosti mnohem delší. „Nejenže se půst držel a leckde i drží celých čtyřicet dní před Velikonocemi, ale všechny dny tzv. Svatého týdne, největšího křesťanského svátku, který vyvrcholí o Velikonoční neděli a pondělí jsou provázeny řadou tradičních zvyků. S mnohými z nich se můžete seznámit například v rámci velikonočních programů v muzeích Zlínského kraje,“ láká ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Den před Květnou nedělí, v sobotu 9. dubna, se uskuteční ve Skanzenu Rochus ve slováckém hlavním městě Uherském Hradišti program Od Fašanku do Velikonoc. Jde o ideální zážitek pro všechny, kdo si chtějí udělat jasno v tom, co znamená na Slovácku masopust, co půst, co je pašijový týden a jak se slaví. A samozřejmě, jaké zvyky jednotlivá údobí v tomto bohatém kraji provázejí. Těšit se můžete na mečové tance, pletení pomlázek nebo obchůzku hrkačů a šlaháčů a cimbálovou muziku.

Ve stejný den prožijete v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí Velikonoce v muzeu. Tady si můžete nazdobit kraslice, uplést tatar nebo upéct tradiční jidášky.

Pokud se chcete seznámit s fenoménem tradiční rožnovské kraslice, nenechte si ujít výstavu Kraslice a výšivka z Rožnovska na zámku Vsetín.

Ukázky výroby tradičních zvykoslovných předmětů jako jsou batikované kraslice, kraslice zdobené slámou, dřevěné píšťalky, hrkače, klepače jsou na programu akce Velikonoce ve Slováckém muzeu 2022, která se koná ve dnech od 11. do 13. dubna ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti.

Pestrý program s tvořivými dílnami, ukázkami různých stylů zdobení kraslic, pletení pomlázek i výrobou velikonočních dekorací z vizovického pečiva nabídne Zelený čtvrtek v muzeu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Období pašijového týdne a Velikonoc si zde veřejnost může připomenout také panelovou výstavkou Vajíčko malované, z lásky darované, která je doplněná o ukázku reprezentativní kolekce kraslic ze sbírky muzea.

V Holešově připravili na období velikonočních svátků ve dnech od 15. do 17. dubna Jarní prohlídky Malého muzea kovářství v Holešově s velikonoční tematikou a výstavou kraslic.

Krásný program připravilo také Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Na Bílou sobotu 16. dubna tady propukne třídenní festival Velikonoce na Valašsku plný hudebního i gastronomického programu, chybět nebudou ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek, bohatá nabídka výrobků lidových řemeslníků.

Sám stěžejní den Velikonoc i celého křesťanského roku, Velikonoční neděli neboli Boží hod, můžete strávit také v hanáckém koutě východní Moravy v Rymicích. Ve zdejším muzeu v přírodě připravila jeho zastřešující organizace Muzeum Kroměřížska program pod názvem Velikonoční neděle v Rymicích. Projdete si chaloupky areálu Hejnice, uvidíte a zkusíte si uplést pomlázku či nazdobit kraslici.

S Velikonocemi je již tradičně spojena také Tulipománie, výstava tulipánů, jejich vazeb a aranžmá dalších jarních květin na zámku v Buchlovicích. Ta probíhá ve dnech od 15. do 18. dubna.