V centru Prahy se objeví květnaté louky, přilákají včely a ptáky

PRAHA – Více zeleně a lučního kvítí bude na území Prahy 2. Květnaté louky jsou schopny podle odborníků nahradit klasické sečené trávníky, zabránit nadměrnému vysychání půdy a také přilákat hmyz a ptáky. Praha 2 na osázení půjde ve velkém, v plánu je zelená plocha až 5140 m2.

Květnaté louky se objeví například v Lumírových a Havlíčkových sadech, ve Folimance, na Karlovském předmostí nebo nad Bělehradskou ulicí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Uvědomujeme si, že stále častěji čelíme extrémním výkyvům počasí, proto ochrana životního prostředí a péče o zeleň byla vždy naší prioritou. Zeleň v našich parcích i v ulicích je vystavena extrémním podmínkám jako je nízká propustnost půdy nebo vysoké teploty a sucho způsobené okolními budovami,“ uvádí starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

Lokality pro tento druh výsadby byly vybrány velmi pečlivě. Výsledek v podobě rozkvetlé louky plné včel, motýlů a ptáků totiž přichází až po 2-3 letech. První rok vyrostou většinou jen plevele a trávy. Až v dalších letech začnou růst kvetoucí byliny jako kopretiny, hvozdíky, silenky nebo chrpy, které přilákají hmyz a ptáky.

„Jedná se o poměrně nový trend ve veřejné zeleni, který s sebou přináší úplně jiný režim péče. Přirozeně vyhlížející louky se kosí méně často a vzhledově jsou zcela jiné než klasické parkové trávníky. Jejich výhodou je, že jsou odolné vůči výkyvům počasí, mají nízké náklady na péči a jsou druhově pestré. Slibujeme si od toho i zlepšení klimatu v prostředí města,“ dodává místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

Praha 2 se zlepšování úrovně životního prostředí a kvality života ve veřejném prostoru věnuje dlouhodobě, letos na údržbu veřejné zeleně, čištění chodníků, na nákup vodních prvků, opravy v parcích či na dosadbu stromořadí vyčlenila více než 98,5 milionu korun.