Nový kříž na věži Červeného kostela v Olomouci. Autorem originálního díla je olomoucký sochař

Toto vše Krajský úřad Olomouckého kraje

OLOMOUC – Zbrusu nový kříž ozdobí v nejbližších dnech špičku věže Červeného kostela v Olomouci. Tři a půl metru vysoký křesťanský symbol pochází z dílny olomouckého sochaře Jana Dostála. Instalace, která začala dnes, je součástí rozsáhlé obnovy kostela, který by měl sloužit jako moderní a kulturní prostor Vědecké knihovny Olomouc.

„Dnešek je dalším z důležitých mezníků rekonstrukce Červeného kostela. Jde o bezesporu mimořádný projekt, co do finančního objemu, tak i do významu. Jsem velmi rád, že se pomyslné třešničky na dortu ujal právě olomoucký sochař Jan Dostál. Jeho dílo zaujme a osobně se mi velmi líbila jeho práce pro český pavilon Expo v Dubaji,“ uvedl hejtman Josef Suchánek. Kříž na necelých padesát metrů vysokou věž vyzvednul speciální jeřáb, vlastní montáž zajistil sám Jan Dostál. Dílo nahradilo původní symbol kostela, který bylo nutné vzhledem k jeho poškození demontovat. „Kříž je sestaven z různě uspořádaných kusů ohýbaného nerezavějícího kovu v úhlech, odpovídajících novogotickému slohu stavby,” vysvětlil autor nové dominanty.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na rekonstrukci Červeného kostela se pracuje od roku 2020, hotovo by mělo být letos v prosinci. Skončila už rekonstrukce krovu, věž má nové vnitřní omítky a nová je i konstrukce dřevěného schodiště. Zbývají ještě podlahy, restaurování dřevěných chórů s kazatelnou, malířské a dokončovací práce. Na objektu foyer probíhá montáž nosné ocelové konstrukce střechy.

Náklady na rekonstrukci památky přesáhnou 140 miliónů korun, další milióny pak budou potřeba na vybavení a adaptaci interiérů. Po dokončení obnovy získá Vědecká knihovna v Olomouci sál pro přibližně dvě stovky návštěvníků. „Pro knihovnu je nesmírně důležité mít k dispozici vlastní sál a věřím, že i takto pojatý mix starých a moderních prvků přispěje k tomu, že lidé budou do nově zrekonstruovaných prostor Červeného kostela chodit rádi,” doplnila ředitelka knihovny Iveta Tichá.