Lidé v Českých Budějovicích budou moci využít zelené sdílené elektrokoloběžky

Ulice Českých Budějovic zezelenají koloběžkami (foto Bolt)

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Nabídku dopravy po jihočeské metropoli rozšíří sdílené elektrokoloběžky. Do ulic Českých Budějovic vyráží 250 sdílených elektrických koloběžek Bolt. Stroje v charakteristickém odstínu zelené budou rozesety po více než 135 místech pečlivě vybraných v součinnosti s magistrátem města, jejichž počet se podle poptávky bude dále upravovat. Mimo tato stání nebude možné koloběžky odložit, aplikace jednoduše nedovolí jízdu ukončit.

Koloběžky Bolt vyjedou do ulic Českých Budějovic poprvé. „Čekali jsme na ukončení vyjednávání memoranda o provozu sdílených strojů mezi poskytovateli služeb mikromobility a městem, které jsme tento týden podepsali. Pravidla provozu domluvená v memorandu již uplatňujeme ve většině českých měst,” vysvětluje Pavol Dzurjanin, regionální manažer Bolt Rentals pro střední a východní Evropu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„V každém městě společně s radnicí domluvíme jasný rámec provozu koloběžek včetně parkování nebo také samosprávám nabízíme anonymizovaná data jízd našich strojů, která mohou využít pro vylepšování cyklistické, pěší a dopravní infrastruktury,” doplňuje Dzurjanin.

Zelené stroje si je možné vypůjčit přes aplikaci Bolt dostupnou na Google Play i App Store. Koloběžky lze jednoduše odemknout naskenováním QR kódu s tím, že před zahájením první jízdy se uživateli zobrazí zásady bezpečného pohybu v městském provozu. Patří mezi ně také nutnost využívat cyklopruhy či jezdit po krajnici – podobně jako kola ani elektrokoloběžky Bolt nepatří na chodník. Některé další informace, například omezení rychlosti jízdy v určitých ulicích, koloběžky jezdci předávají v hlasové formě.

Včetně Českých Budějovic jsou tyto koloběžky nyní k dispozici v jedenácti českých a moravských městech – kromě Prahy, Brna a Ostravy také například v Liberci, Pardubicích či Boskovicích. Jen loni se zelené koloběžky nově rozjely po sedmi z nich a v průběhu letošního roku se rozšíří do dlouhé řady dalších.