Díla Lawrence Carrolla navozují meditaci. Už jste je viděli?

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Dílo Lawrence Carrolla se pohybuje na pomezí mezi kresbou, malbou a sochařstvím, vždy s velice citlivým poeticko-spirituálním nádechem. Oškrábaná barva, rozlomený rám… i jeho díla, podobně jako živé bytosti, nesou jizvy svého vlastního přežití. Českobudějovická výstava vznikla za přispění jeho ženy, protože autor během příprav nečekaně zemřel.

Lawrence Carroll se narodil roku 1954 v australském Melbourne. Typickým rysem jeho intimních děl je pocit ticha, melancholie, předmětový charakter a obyčejnost obrazů, vycházející z naprosté oproštěnosti jakékoliv ilustrativnosti a vztahu k danému prostoru. Dlouhou dobu strávil Carroll kreslením vody se zavřenýma očima a výsledkem této metody jsou Obrazy černého zrcadla, kde vše co zůstává, jsou pouhé gesta, linie a barva. Černá barva je oškrábána skalpelem, a tak dojde k vytvoření neurčitých, ale nezměnitelných stop. Pohyb vody je umělcem přetransformován tak, aby vyjadřoval život, kde vše je křehké a podléhá proměně. I rám je rozlomený a již není ohraničením díla. Je produktem procesu, který je tvůrčí silou. Díla vyznačující se emociálními vlastnostmi se povětšinou nesou v zemité barevnosti a ač prostřednictvím prostých materiálů, dokáží ve své tichosti a obyčejnosti navozovat zážitky, blízké podobám meditace.

V květnu 2019 Lawrence Carroll nečekaně zemřel a tak výstava Lawrence Carroll – Práce 1985 – 2019 vznikla za přispění jeho ženy Lucy Jones Carroll. V Domě umění města Českých Budějovic ji můžete navštívit do 24. dubna.