Desítky tisíc květin a živé sochy staré stovky let. Za tři dny začíná Flora Olomouc

Foto Výstaviště Flora Olomouc

OLOMOUC – Po dvouleté odmlce se koná největší svátek květin. Řádově desítky tisíc květin budou od 21. do 24. dubna k vidění v areálu Výstaviště Flora Olomouc na květinové a zahradnické výstavě Flora Olomouc 2022. Součástí bohatého programu je v evropském měřítku ojedinělá výstava vzácných stovky let starých bonsají či oblíbené zahradnické trhy.

O oblíbené jarní etapě květinové výstavy Flora Olomouc jsme vás již informovali v tomto článku. V pavilónu E olomouckého výstaviště si můžete přijít prohlédnout jedinečnou kolekci bonsají z tisů, které jsou staré od 100 do 600 let. Valná část těchto živých soch pochází z Japonska, do České republiky je dopravil zkušený sběratel  Josef Valuch. „Na japonském ostrově Hokkaidó přes 20 let kupujeme bonsaje od majitelů malých  soukromých sbírek. Tvořilo je pět až šest generací, ale dnes už staří pěstitelé mnohdy  nemají pokračovatele. V Japonsku se jen málo mladých lidí chce bonsajím věnovat  naplno,“ uvedl Josef Valuch.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Svoji unikátní sbírku má uloženou ve Starém Městě nedaleko Uherského Hradiště  v Bonsaimuseu Isabelia. Do Olomouce přiveze vzácnou kolekci 60 tisů.  „Sbírka pana Valucha nemá co do počtu i stáří jednotlivých bonsají v Evropě  obdobu,“ uvedla Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva Výstaviště Flora  Olomouc. Dojem z unikátní sbírky tisů navíc umocní zrcadlové stěny. „Stromy se v nich budou odrážet. Bude se tak zdát, že jich je až několik set,“ uvedl Josef Valuch.

Všechny maximálně metrové bonsaje, jež budou k vidění, bývaly před desítkami či stovkami let  vzrostlými stromy. Dosahovaly výšky 15 až 20 metrů. „Většinu života rostly v horách na skalách. Lidská ruka na nich při proměně na bonsaj pracuje posledních 50 či 60 let. Bonsaj je živá socha. Je to umělecké dílo srovnatelné s obrazy či sochami,“ dodal Josef Valuch. Na každé bonsaji je patrný rukopis všech mistrů, kteří se na úpravách dané rostliny podíleli. „Víme, odkud pochází a kdo na nich pracoval. Do Olomouce přivezu i jednu rostlinu starou více než 600 let. Koupil jsem ji na Hokkaidó před zhruba 15 lety. Mimo jiné se jí věnoval jeden španělský a také český bonsajista. Tento tis byl k vidění na výstavách po celé Evropě a získal několik významných ocenění, “ uvedl Josef Valuch.