Další podvod na internetu. Ženy prodávaly zboží a přišly o tisíce korun

STRAKONICE – Lidé by měli dávat pozor na podvodná jednání pachatelů, kteří si své oběti vybírají na různých internetových inzertních portálech. Za poslední dny přibyla dvě oznámení, která mají velmi podobný scénář. Obě poškozené ženy prodávaly zboží na inzertních portálech (Bazoš, Vinted), když je oslovil zájemce o zboží. Výsledkem prodeje zboží byl neoprávněný přístup k platební kartě a odčerpání finanční hotovosti z bankovního účtu. 

O případech informovala policejní mluvčí Jaromíra Nováková. Podle jejích slov podvodník nabídl zajištění kurýrní služby pro přepravu zboží a převod požadované částky za zboží na účet prodávajícího. Následně prodávajícímu zaslal na aplikaci WhatsApp, případně na jiné internetové aplikace nebo na e-mailovou adresu falešný odkaz společnosti (kurýrní služby, banky, inzertního portálu) s dalšími pokyny.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Po otevření odkazu podvedení objevili poděkování za poskytnuté služby společně s informací o zaslání požadované hotovosti. Dalším krokem bylo potvrzení přijetí platby za prodávané zboží a následoval formulář obsahující požadavek k vyplnění údajů platební karty (číslo karty, platnost karty, CVV kód), případně vyplnění kódu zaslaného SMS zprávou a výzvou k přihlášení se do internetového bankovnictví. Po vyplnění všech údajů měl pachatel vyhráno. Z účtu svých obětí pak odčerpal finanční hotovost,“ popsala Nováková. V jednom případě pachatel vybral z účtu 120 000 korun, ve druhém 13 000 korun.

Strakoničtí kriminalisté od začátku roku vyšetřují dvanáct oznámení podobného scénáře s celkovou škodou asi 450 000 korun. Policisté apelují a vyzývají občany, aby byli opatrní a měli vždy na paměti, že vyplněním požadovaných hesel, kódů a údajů k platební kartě, mohou přijít o nemalé finanční prostředky.