Internetoví podvodníci stále útočí. Naletělo hned několik lidí ze Slovácka

Ilustrační foto

UHERSKOHRADIŠŤSKO – Obětí rizikových nákupů na internetu přibývá. Důkazem je o tom hned několik obětí z Uherskohradišťska, které se v uplynulých týdnech obrátily na policii kvůli špatným zkušenostem s prodejci či kupujícími na internetu. Poškození zůstali bez zboží i bez peněz.

Své o tom ví třeba žena, která přes internet nakupovala oblečení. „Jakmile měla prodejkyně peníze na účtu, přestala být kontaktní. Ženu připravila o dvanáct tisíc korun. Stejným způsobem přišel o téměř deset tisíc korun muž z Uherskobrodska, který si objednal Xbox. Jiní nakupovali například PlayStation, grafickou kartu, bezdrátová sluchátka, lyže a další. I je podvodníci připravili o finance a se zaplaceným zbožím už se neshledali,“ popisuje policejní mluvčí Milena Šabatová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Prodávali na internetu, přišli o desetitisíce

Další případ, kterým se zabývají policisté, se týká mladé ženy z Uherskohradišťska, která na internetovém prodejním portále inzerovala prodej mobilního telefonu. „Přes aplikaci Whatsapp s ní začala komunikovat žena, která měla o telefon zájem. Prodejkyni napsala, že si sjednala kurýrní službu, na kterou jí poslala jistý odkaz. Po jeho otevření prodávající v dobré víře zadala všechny informace týkající se platební karty, které po ní byly žádány. Poté čekala, kdy se jí na účtu objeví peníze za prodaný mobilní telefon. To se ovšem nestalo. Naopak jí z karty neznámý pachatel odčerpal bezmála dvacet tisíc korun,“ vypráví Milena Šabatová.

Stejným způsobem podvodník připravil o bezmála třiadvacet tisíc korun muže, který na internetovém portále prodával stůl. K tomu došlo koncem března na Uherskohradišťsku.

Pozor na citlivé osobní údaje!

Policisté radí, aby si lidé při nákupech na internetu vyhledali informace o prodejci, například jak dlouho je zaregistrován na příslušném inzertním portále a jaké jsou recenze na jeho osobu. Také je vhodné požadovat zaslání zboží prostřednictvím dobírky a zaplatit ho až při převzetí balíku, případně vyžadovat jeho osobní předání, pokud je to možné.

Zcela zásadní je zůstat obezřetný při zadávání citlivých osobních údajů. „Nikdy nikomu nesdělujte bezpečností údaje z platební karty ani přístupové údaje k online bankovnictví!“ zdůrazňuje Milena Šabatová.