Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

Kryptoměny se v posledních letech skloňují ve všech pádech a zájem o ně jeví i lidé, pro které byly digitální technologie až donedávna španělská vesnice. Jenomže svět se rychle mění a v případě „krypta“ platí, že kdo zaváhá, nezbohatne. Anebo je to trochu jinak? Ve skutečnosti lze neuváženými nákupy prodělat i kalhoty. O tom, jak s obchodováním začít a na co si dát pozor, se dozvíte v tomto článku.

Žádná novinka, ale zavedená technologie

První pokusy o zavedení elektronické měny pochází již z poloviny 20. století. Rozšíření internetu dalo za vznik elektronických platebních systémů, které však nikdy nesloužily jako plnohodnotná náhrada skutečných peněz. Zlom nastal v roce 2008, kdy vznikl Bitcoin (resp. v roce 2009, kdy začala fungovat platební síť).

Bitcoin lze tedy definovat jako plně decentralizovanou kryptoměnu a zároveň internetovou open source P2P platební síť. Mezi klíčové vlastnosti patří absence jakéhokoliv centrálního bodu, který by o měně rozhodoval. Držení a převody probíhají pseudonymně (tzn. po krycím jménem), a to napříč uzly P2P sítě.

Konkrétně Bitcoin je tady s námi již třináctým rokem, což je dostatečně dlouhá doba na to, abychom ho mohli – z technologického hlediska – označit za zavedený a dostatečně odzkoušený. Potenciálního investora však samozřejmě zajímají i jiné aspekty. Především pak ty, které se týkají hodnoty Bitcoinu, potažmo kryptoměn obecně. Některé grafy totiž připomínají horskou dráhu. Cena se drápe strmě nahoru, aby se prudce propadla.

Investování do kryptoměn není věda

Pozadí digitálních aktiv, tedy matematické operace, na jejichž základě technologie stojí, je sice stále pro většinu populace nad její chápání, ale samotné investování do kryptoměn vůbec složité není. Naopak jde o velmi jednoduchou záležitost, kterou (bez nadsázky) zvládne i naprosto průměrný uživatel internetu.

Nicméně ještě než se pustíte do nakupování, přijměte fakt, že na kryptoměnách můžete vydělat i prodělat. Jsou vysoce volatilní (cena velmi kolísá), a proto byste do nich měli vložit pouze tolik prostředků, kolik můžete postrádat. Investovat do „krypta“ celoživotní úspory hranič s hazardem a bláznovstvím (ovšem ano, s notnou dávkou štěstí lze za poměrně krátkou dobu vydělat balík).

Do které kryptoměny investovat?

Důvěru (a finanční prostředky) můžete vložit do ikonického bitcoinu, ale také do úplně jiné kryptoměny. Nabídka je vskutku bohatá a nyní čítá tisíce druhů coinů. Jen za rok 2021 se počet zdvojnásobil a i v letošním roce se počítá s tím, že se kryptotrh rozroste o tisíce nových digitálních měn.

Odpověď na výše položenou otázku, tedy kterou kryptoměnu nakoupit, od nás nečekejte. Výběr konkrétních investic totiž závisí na očekávání. Pokud vám záleží na renomé a likviditě, pravděpodob ně nakonec skončíte u Bitcoinu nebo Etherea, která si udržuje status druhé nejoblíbenější kryptoměny.

Na pomyslném seznamu kryptoměn s velkým potenciálem byste nyní našli „blockchain třetí generace“ Cardano, Binance Coin (od roku 2017 cena vzrostla o 35 tisíc procent) či Solanu. Poslední zmíněná digitální měna podporuje až 50 tisíc transakcí za vteřinu a mnozí odborníci jí předpovídají zářnou budoucnost. Mezi oblíbené krypotměny patří také Ripple, Polkadot, Dash, EOS a Litecoin.

S kryptoměnami můžete obchodovat, i když je nevlastníte

Za normálních podmínek lze na kryptoměně vydělávat pouze v případě, že její cena roste. Koupíte si ji v některé online směnárně, uložíte do kryptoměnové peněženky a čekáte na vhodný okamžik k prodeji. Ten může, ale i nemusí nastat. Většina kryptoměn, a to včetně těch nadějných, nepřežije několik následujících let.

Ale nabízí se i jiná možnost – alternativa v podobě CFD (Contract For Differences), česky Smlouva o rozdílu. Díky kontraktům je možné vydělávat také na poklesu ceny (při nesprávné predikci naopak peníze ztratíte). Bližší informace a možnost investování na zkoušku v rámci demo účtu najdete na stránkách obchodní platformy robomarkets.cz.