V Adršpašsko-teplických skalách se ztratilo dítě a senior

NÁCHODSKO – Během této středy musely záchranné složky vyrazit do akce během odpoledne hned dvakrát. Labyrint oblíbeného skalního města byl opět podceněn, k určení polohy hledaných pomohly tzv. body záchrany.

Krátce po poledni museli vyrazit profesionální hasiči z Náchoda a Broumova hledat ztracené dítě a to v okolí bodu záchrany u Milenců v adršpašské části skal. Naštěstí bylo dítě za chvíli nalezeno v pořádku a nezraněné. Místní strážci ho dovedli k rodičům, kteří čekali u sjednaného bodu záchrany.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Těsně po čtvrté hodině odpolední museli do Teplických skal přispěchat broumovští profesionální hasiči a dobrovolná jednotka z Adršpachu. V tomto případě se ztratil senior, který se dopoledne vydal do Teplických skal, odkud chtěl po žluté turistické značce projít skrz Vlčí rokli do Adršpašských skal. „S osobou se přes některé marné pokusy, kdy se pohybovala mimo mobilní signál, nakonec podařilo spojit. Muž zřejmě podcenil terén, byl unavený a nebyl si jistý, kde se přesně nachází. Pak už ale ohlásil svou polohu pomocí čísla bodu záchrany u Malého adršpašského vodopádu,“ říká mluvčí hasičů Martina Götzová. Ke sjednanému bodu přispěchala dobrovolná jednotka spolu s policisty, ti ho poté dopravili zpět do Teplic nad Metují. I v tomto případě naštěstí nedošlo ke zranění.

Body záchrany pomáhají s orientací v terénu nejen ztraceným lidem, ale také záchranným složkám:

  • Body záchrany (nebo také traumabody), najdou turisté na území celého Královéhradeckého kraje, ale oblast CHKO Broumovsko je pokryta nejhustší sítí. Vhodná umístění zde vytipovali ve spolupráci s vlastníky pozemků přímo hasiči a dobrovolníci ze Skalní záchranné služby. V náročném skalním terénu slouží body nejen ke snadné lokalizaci osob, které potřebují pomoc záchranářů. Jsou důležité také pro záchranné složky. Díky nim je možná efektivnější organizace záchranných skupin, dá se podle nich určit, jaká zásahová technika se na místo dostane, či jaké je v oblasti radiové spojení. V případě, že se lidé dostanou v těžko přístupném terénu do situace, že budou potřebovat pomoc záchranných složek, je důležité setrvat na smluveném kontaktním místě a nikam nechodit. Pro tyto účely jsou ideální právě body záchrany.