Přihlásili se do internetového bankovnictví a ve chvíli přišli o statisíce

Ilustrační foto

ZLÍNSKO – Na téměř 350 tisíc si přišli podvodníci, kteří oklamali ženu a muže ze Zlínska. Oba se přitom „pouze“ přihlásili do internetového bankovnictví přes zaslaný odkaz. Případy se nyní zabývají zlínští policisté spolu s kriminalisty.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Prodej postýlky vyšel ženu na 164 tisíc korun

Žena z obce u Slušovic zveřejnila na internetovém portále, zaměřeném na prodej a nákup různých předmětů, dětskou postýlku na prodej. „Ozval se jí zájemce, s nímž komunikovala přes WhatsApp. Domluvili se na zaslání postýlky prostřednictvím přepravní společnosti,“ sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Vzápětí přišel ženě podvodný odkaz od této společnosti, který ji přesměroval na stránky její banky. „Tady vyplnila přihlašovací údaje i svoje osobní údaje, jako jméno a datum narození. Nedařilo se jí na stránky své banky přihlásit, a když se jí to po komunikaci s údajným zaměstnancem přepravní společnosti povedlo, zjistila, že přišla o peníze. Z účtu jí odešlo celkem šest plateb na dva bankovní účty. Obrátila se proto nejprve na svou banku a poté na policii,“ popsala Kozumplíková.

Podvodníci vyždímali firemní konto do sucha

Muži ze Zlína přišla ve večerních hodinách sms zpráva s tím, že se má přes zaslaný odkaz přihlásit do svého internetového bankovnictví, jinak mu bude účet zablokován. „Muž se přes zaslaný odkaz přihlásil, vyplnil veškeré přihlašovací údaje a začaly mu chodit potvrzovací sms s autorizačními kódy, které muž potvrdil. Asi po třiceti minutách si uvědomil, že se stal obětí podvodu, protože na firemním účtu, k němuž měl jako jednatel přístup, zůstal téměř nulový zůstatek. Z účtu mu odešlo celkem 19 plateb na jeden bankovní účet,“ vylíčila mluvčí.

Celkem připravili podvodníci šestatřicetiletou ženu o 164 tisíc korun, osmatřicetiletého muže potom o téměř 183 tisíc korun. „Za trestné činy podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli nebo pachatelům v případě dopadení trest odnětí svobody až na pět let,“ dodala Kozumplíková.