Festivalový program je kompletní! Komu letos připadne Zlatý střevíček?

Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍN – Nejstarší festival filmů pro děti a mládež se vrátí do Zlína už za tři týdny. Organizátoři dnes zveřejnili filmový program, stejně jako jména osobností, které si letos převezmou ocenění Zlatý střevíček.

Tématem festivalu je zcela netradičně festival samotný. „Chceme silně apelovat na osobní vzájemnou komunikaci s důrazem hlavně na mladší populaci a vyzvat lidi, aby zhasnuli monitory, omezili e-komunikaci na sítích a šli do kina, na koncert nebo zažít jinou aktivitu,“ vysvětlila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Festival zahájí koprodukční animák Cesta do Tvojzemí

Čest odstartovat 62. ročník Zlín Film Festivalu připadne ve čtvrtek 26. května v 10 hodin celovečernímu animovanému 3D snímku Cesta do Tvojzemí, který vznikl v česko-slovensko-belgické koprodukci. Výrazné hlasy hlavním postavám propůjčili Jan Cina, Jan Vondráček, Klára Issová, Martin Myšička a Václav Neužil.

V rámci večerního zahájení se diváci mohou těšit na německý snímek Stezka odvahy. Ten zachycuje napínavý příběh malého chlapce putujícího přes hory z Francie do Španělska, aby se dostal před válkou do Ameriky. „Aniž by to tvůrci původně zamýšleli, je téma migrace před válkou s ohledem na stávající geopolitickou situaci v dnešní době velmi aktuální,“ sdělila umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Cesta do Tvojzemí. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

Diváky potěší 276 snímků ze 49 zemí světa

Festivaloví diváci budou mít opět jedinečnou příležitost nahlédnout do světa dětí a dospívajících prostřednictvím filmů z tradičních i méně obvyklých filmařských destinací, jako jsou Bangladéš, Chile, Tunisko, Vietnam, Indie a mnoho dalších. Celkem se představí 276 filmů ze 49 zemí světa.

V čase mezi promítáními se návštěvníci nebudou mít čas nudit. Organizátoři letos chystají speciální zónu pro náctileté, kteří se mohou těšit na filmy určené právě pro ně, na youtubery, virtuální realitu, večerní party na nádvoří zámku, arénu pro e-sporty před zámkem a na spoustu dalších aktivit. „Chceme teenagerům nabídnout možnost aktivně strávit volný čas a být přitom v chillu‘, jak říkají. Připravena je i speciální kolekce TOP TEEN TEN aneb 10 filmů, které bys neměl minout, dokud je ti …náct,“ vysvětluje Jarmila Záhorová.

Chybět nesmí ani tradiční akce jako Salon filmových klapek, Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín nebo Malování na chodník. „Určitě ale stojí za pozornost i koncert kapely Čechomor, divadelní představení ART Divadla Bez zábradlí, v hlavní roli s Karlem Heřmánkem, nebo premiéra digitalizované verze Šíleně smutné princezny, kterou přijede do Zlína uvést Václav Neckář,“ dodává Záhorová.

Aktuální témata nabídnou organizátoři festivalu prostřednictvím workshopů pro školy i veřejnost v rámci konferenčního bloku Děti bez hranic. Odpoví mimo jiné na otázky, jak vnímají děti předškolního a mladšího školního věku období spojené s překotnými změnami světa, jak snadné je mít „radikální“ názory o nevinných tématech, jak nás dezinformace ovlivňují, jak je poznat, jak se jim bránit a další.

Stezka odvahy. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

Zlatý střevíček dostanou Zedníček s Heřmánkem

V rámci zahájení si Zlatý střevíček převezme herec, bavič a moderátor Pavel Zedníček, který ve Zlíně vyrůstal. „Udělalo mi to velkou radost. Nejen proto, že ta cena je zlínská, ale i proto, že mám vystudovanou střední průmyslovou školu kožařskou, dá se tedy říct, že jsem od bot. A mám si převzít střevíček. A to dokonce zlatý,“ raduje se Pavel Zedníček.

Během závěrečného galavečera ve středu 1. června obdrží Zlatý střevíček také herec a ředitel Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek. Ten ztvárnil několik výrazných rolí ve filmových pohádkách a filmech pro děti, jako je Sedmero krkavců, O zapomětlivém černokněžníkovi nebo Krakonoš a lyžníci. Snad nejznámější je ale legendární postava Lucifera v pohádce S čerty nejsou žerty. „Zlín mám rád hlavně díky úspěšnému hostování našeho Divadla Bez zábradlí. Je to krásné kulturní město s hlubokou tradicí. Po ocenění, které mne čeká, ho budu mít ještě raději,“ reagoval Karel Heřmánek na informaci o ocenění.

Již 62. Zlín Film Festival se uskuteční ve Zlíně od 26. května do 1. června. Kompletní filmový i doprovodný program je k dispozici na webových stránkách a během festivalu i ve festivalové aplikaci Zlinfest.