Jihomoravští záchranáři získali od prezidenta Zlatý záchranářský kříž

foto: ZZS JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Na jižní Moravu zamířilo hned několik ocenění v 23. ročníku celostátní prestižní soutěže o nejlepší záchranářský čin. Ve čtvrtek je záchranáři převzali z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana.

Za mimořádně náročný zásah při hromadném neštěstí – poskytnutí neodkladné přednemocniční péče po ničivém tornádu – obdržela Zlatý záchranářský kříž ředitelka jihomoravské záchranné služby Hana Albrechtová. „Je to obrovská pocta, za kterou děkuji, ceny si nesmírně vážím a ráda ji předám svým kolegům, zdravotníkům ve výjezdu i operačnímu středisku. Byla to týmová práce a jsem velmi hrdá na všechny naše zaměstnance,“ vysvětlila žena, která záchranku řídí a zároveň je sama stále lékařkou ve výjezdu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Další ocenění převzala doktorka Kateřina Oborská. V březnu 2021 byla společně se záchranářem Pavlem Sekaninou vyslána vrtulníkem do Žamberka, kde se v městském rybníku topily tři děti. Na pomoc operační středisko nakonec přivolalo celkem tři vrtulníky, LZS z Hradce Králové, Olomouce a Jihomoravského kraje. Kateřina Oborská společně s kolegou záchranářem převzala od pardubických kolegů do péče sedmiletého chlapce, který nedýchal a měl zástavu oběhu, byl silně hypotermický. „Mimořádný čin naší lékařky spočívá ve faktu, že dítěti v průběhu transportu sama nepřetržitě prováděla manuální srdeční masáž po dobu přibližně 40 minut. Vzhledem k nepřízni počasí bylo potřeba, aby záchranář asistoval pilotovi. Chlapec přežil a nyní prochází rehabilitací,“ popsala mluvčí Michaela Bothová. „To je pro mě největší odměna. Ocenění si nesmírně vážím a chci zdůraznit, že svůj podíl na záchraně chlapce má samozřejmě i kolega záchranář a pilot vrtulníku,“ dodává Kateřina Oborská.

Tišnovský masakr

Čestné uznání v kategorii Nejlepší záchranářský čin profesionálního kolektivu obdrželi lékařka Michaela Richtrová a záchranáři Vladimír Jarušek, Radovan Vrška, Ondrej Debrecíni, Stanislav Drápal a Jiří Bertel Reitter. V říjnu loňského roku došlo k mimořádné události v Tišnově, kde naši zdravotníci ošetřili celkem šest pacientů. V pěti případech šlo o těžká zranění. Jednalo se o napadení rodiny útočníkem, vyzbrojeným sečnými a bodnými zbraněmi. Naše operační středisko vyslalo na místo postupně osm prostředků. Nominace se týká dvou posádek vyslaných z tišnovské základny, které byly na místě jako první, a inspektora provozu. Pro tyto zdravotníky bylo nesmírně náročné postarat se v co nejkratším čase o pacienty, kteří byli v nejvážnějším stavu. Bylo třeba rozložit vybavení a omezené síly tak, aby bylo možno zajistit a udržovat jejich základní životní funkce až do příjezdu posil. „Za ocenění jsem vděčná a vnímám to tak, že patří všem týmům, které byly na místě, jednalo se o mimořádně náročný zákrok a velkou psychickou zátěž. Podle mých informací všichni pacienti přežili a zotavují se,“ doplňuje Michaela Richtrová. „Všem našim oceněným kolegům blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci,“ doplnila Bothová.