Pomoc Ukrajincům ano, MHD zdarma ale mít nebudou

ZLÍNSKÝ KRAJ – Tisíce Ukrajinských uprchlíků přijal Zlínský kraj od začátku krize na Ukrajině. Pomáhá jim s hledáním ubytování i zaměstnání, nemá však v plánu poskytnout jim MHD zdarma. Vyplynulo to z posledního zasedání krajského zastupitelstva.

S návrhem na zajištění veřejné doprava zdarma pro uprchlíky přišel opoziční zastupitel Rudolf Seifert. Krajští radní ale myšlenku nepodpořili. „V době, kdy musíme zdražovat jízdné pro seniory a studenty o sto procent, to nepovažujeme za vhodné. Nechceme eskalovat napětí mezi našimi občany a lidmi z Ukrajiny,“ řekl Radek Doležel. Provést ve veřejné dopravě takovou změnu by podle něj navíc bylo technicky i časově velmi náročné.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

MHD mohou Ukrajince jezdit zdarma po některých městech České republiky, v Praze nebo třeba v Moravskoslezském kraji. Půlroční časové kupóny vydává rovněž Dopravní společnost Zlín – Otrokovice, Ukrajinci ale musí doložit status uprchlíka některým z oficiálních dokumentů.

Přílivová vlna klesá, potvrdil hejtman

O situaci spojené s válečnými uprchlíky na území kraje informoval na schůzi zastupitelstva hejtman Radim Holiš: „V Krajském akčním centru pomoci Ukrajině bylo od 3. března, kdy centrum začalo pracovat, do 2. května, registrováno 9 288 osob a za stejnou dobu bylo ve Zlínském kraji ubytováno 832 lidí. Bylo uzavřeno 121 smluv s ubytovateli, avšak na konci května budou některé smlouvy ukončeny, protože provozovatelé ubytovacích kapacit potřebují volná místa vzhledem k zahájení turistické sezony,“ shrnul hejtman.

Zároveň potvrdil, že se počty příchozích uprchlíků snižují. „Přílivová vlna klesá. Pokud se týká finančních dopadů, provoz centra pomoci Ukrajině stojí Zlínský kraj měsíčně přibližně 440 tisíc korun a zatím jsme nedostali žádnou pomoc od státu, ale předpokládáme, že diskuse o náhradách přijde v nejbližších týdnech,“ uvedl Radim Holiš.

Ukrajinci se adaptují, někteří našli práci i v nemocnicích

Kromě pomoci Ukrajincům se zajištěním nezbytných potřeb podporuje kraj i jejich začlenění do pracovního procesu. Uprchlíci mohou využít například platformy LetJob, aplikace, která shromažďuje nabídky práce z různých oborů a je dostupná přímo v ukrajinštině. „Je důležité lidem z Ukrajiny poskytnout základní potřeby a pomoci jim, aby se co nejdříve adaptovali a začlenili do běžného života. Ve Zlíně ve 23. budově, kde sídlí Krajská hospodářská komora, vzniklo kontaktní místo pro středně a vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny,“ řekl náměstek hejtmana Lubomír Traub zodpovědný za strategický rozvoj.

Ukrajinští občané se podle kraje postupně uplatňují i v krajských nemocnicích. „Zatím jde spíše o jednotlivé případy, protože ve zdravotnictví platí přísná pravidla: uchazeči musí být očkováni a musí doložit odborné certifikáty. Momentálně pracují hlavně v nelékařských profesích,“ dodala náměstkyně pro zdravotnictví Olga Sehnalová.