V dílně hořely dva plynové kotle. Komplikovaný zásah hasily čtyři jednotky hasičů

Požár v dílně Zdroj: Pixabay

ŽAMBERK – Ranní požár v dílně pro výrobu průmyslového nábytku likvidovaly v pátek čtyři jednotky hasičů. Hořely dva plynové kotle a zásah komplikoval silně zakouřený objekt.

Požár hasiči uhasili během půl hodiny. ,,Zásah v prvních minutách komplikoval nepřístupný a silně zakouřený objekt, muselo tak dojít k násilnému otevření vstupních vrat,” sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková. Hašení probíhalo v dýchací technice a k odvětrání zakouřených prostorů použili přetlakovou ventilaci. Také se musel nutně uzavřít plyn pomocí hlavního uzávěru, protože hořelo plynové zařízení.

Vyšetřovatel hasičů stanovil jako příčinu požáru technickou závadu na elektroinstalaci, přesněji technickou závadu na přívodní šňůře k jednomu z osazených plynových kotlů. „Ve výrobních podnicích a provozovnách je nutné provádět pravidelné revize elektrického zařízení, u tohoto konkrétního případu by na technickou závadu mohlo poukázat proměření izolačního odporu elektrického zařízení. Zde došlo vlivem provozních teplot kotle a vlivem mechanického namáhání v ohybu elektrické šňůry k elektrickému průrazu izolace elektrické šňůry,“ objasnil případ vyšetřovatel hasičů Ústí nad Orlicí Jaroslav Kubíček.

Dle slov vyšetřovatele by plynové zařízení mělo být v souladu s návody jednotlivých výrobců. Minimálně jednou ročně ho má prohlédnout technik v oboru plynová zařízení, který může závadu včas odhalit. Škoda na stavební části domu předběžně dosáhla na milion korun. Uchránit se podařilo majetek ve výši čtyři miliony korun.