Nejprve šlo jen o góly, pak i o život. Pana Rudolfa se podařilo včas oživit

foto: ZZS JMK

BRNO-VENKOV – V polovině dubna k večeru a na fotbalovém hřišti v Žabčicích na Brněnsku během tréninku náhle zkolaboval padesátiletý pan Rudolf.

Šťastnou shodou okolností na fotbalovém hřišti v Žabčicích trénoval i záchranář Jakub Dvořáček a ihned se ujal poskytování první pomoci. „Okamžitě jsem rozpoznal zástavu oběhu a zahájil masáž srdce, dva kamarády jsem požádal o pomoc a řekl jim, co mají dělat. Další z přítomných zavolal na tísňovou linku. Bylo naprosto jasné, že stav pacienta je kritický,“ popsal zdravotník. Operační středisko záchranářů vyslalo na místo lékaře z pohořelické základny, inspektora provozu a záchranářskou posádku ze základny v Hustopečích. Dispečerka požádala o pomoc také operační středisko hasičů, na místo dorazili jako první s automatizovaným externím defibrilátorem. Společně se záchranářem pokračovali v resuscitaci, AED doporučil výboj a vzápětí se podařilo obnovit srdeční činnost. „Pacientovi, který byl již při vědomí, jsme poskytli kyslíkovou terapii a podali léky, poté jsme jej převezli k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice u svaté Anny. Chtěla bych moc poděkovat Jakubovi, který resuscitaci zahájil, také hasičům a samozřejmě všem svým kolegům, kteří byli na místě. Odvedli skvělou práci,“ popsala lékařka Eva Jiráčková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Pacient byl za pár dní propuštěn z nemocnice a zotavuje se. „Děkuji všem, kteří svedli boj o můj život, jsem vděčný a musím ocenit náročnou práci záchranářů, ale i dalších složek IZS. Rád jsem na tomhle světě zůstal, ještě mám plány,“ vysvětlil pan Rudolf. Že už vypadá opravdu dobře, si můžete ověřit na fotce, kde je společně se záchranářem Jakubem Dvořáčkem. Na dalších fotkách můžete vidět lékařku Evu Jiráčkovou s kolegou Milanem Žákem, záchranářskou posádku tvořila Ladislava Dunajová a Bohuslav Zrza a na místě poskytoval pomoc také inspektor provozu Jakub Padělek. Významnou roli sehráli first responděři v podobě jednotky hasičů ze stanice Židlochovice. „Vzkazujeme všem, kteří se podíleli na záchraně života: děkujeme, krásná práce,“ uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.