V Blansku vysadili moravskou jabloň, jadernička se šíří po celé Moravě

BLANSKO – Na různých místech Moravy lze stále častěji spatřit sazeničku jaderničky moravské. Svou oblibu si tento původní druh jabloně získal poté, co byl vybrán jako národní strom Moravy. Nově jadernička přibyla v Blansku, kde ji v neděli vysadili patrioti se zástupci města. Připomněli tím i významné moravské výročí.

Blansko se připojilo k místům, kde byla vysazena jadernička moravská. Dobrou příležitostí k tomu je letošní výročí 1200 let od první zmínky o Moravanech. Iniciátorem vysazení byl člen městské komise pro kulturu a zájmové činnosti Vladimír Novotný. „Blansko má úzký vztah k výročí. Před 1200 lety zde vedla stezka, po které staří Moravané směřovali do rudonosné oblasti, kde těžili železnou rudu pro potřeby moravského knížectví, budoucí Velké Moravy,” uvedl Vladimír Novotný. Jaderničku vysadili zástupci města spolu s moravskými patrioty před kostelem sv. Martina. Do vykopané jámy bylo vloženo plastové pouzdro se vzkazem a podpisy přítomných, velkomoravský křížek a  odznak se znakem Moravy. Na závěr byla blanenská jadernička pokřtěna pravou domácí moravskou slivovicí. Později přibude tabulka informující o výročí 1200 let od první písemné zmínky o Moravanech.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Jadernička moravská je odrůda starobylá, nešlechtěná a původní. Díky své odolnosti snese většinu stanovišť od nížin do hor a roste ve všech částech země. Je dlouhověká, vydrží drsné podmínky, kvete a plodí, i když s ní cloumají vichry. Je nenáročná, skromná, ale vždy užitečná. Má univerzální využití – je vhodná jak na přímý konzum, tak na zpracování, třeba i na pálenku.