Dražba filmových klapek znovu pokořila historický rekord

ZLÍN – Umělecky ztvárněné filmové klapky už mají nové majitele. Nedělní dražba v Kongresovém centru vynesla celkem 3 572 000 korun, což je částka, která o několik set tisíc překonala loňský rekord. Peníze podpoří projekty mladých filmařů.

Do 25. ročníku Salonu filmových klapek letos přispělo 123 výtvarníků jako Kristian Kodet, Kateřina Miller, Iva Hüttnerová nebo Jaroslav Němeček. Právě o dílo posledního z nich projevili dražitelé největší zájem. Za klapku s názvem „Drákula a Čtyřlístek“ dal její nový majitel 11 tisíc korun, což je shodou okolností stejná částka, za kterou se autorovo dílo prodalo i v loňském roce. Úspěch sklidila také „Libuška“ od Michala Janovského za 110 tisíc korun a „Čert Floriman a kos Franta“ od Pavla Čecha za 77 tisíc korun.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Výtěžek prostřednictvím Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN podpoří mladé začínající filmaře. V tomto roce se o podporu ucházelo 75 projektů, z nichž 30 uspělo. „Důkazem, že se peníze vynakládají smysluplně, jsou úspěchy podpořených filmů nejen v České republice, ale i v zahraničí,“ uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu. „Nejčerstvějším je Český lev za nejlepší krátký film a cena Magnesia za nejlepší studentský snímek – obě tato ocenění získal snímek Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen.“

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 872 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 44 561 000 korun. Nejúspěšnější je stále klapka Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“, kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun.

Foto: archiv Zlín Film Festivalu
Foto: archiv Zlín Film Festivalu
Foto: archiv Zlín Film Festivalu
Foto: archiv Zlín Film Festivalu