Nově nainstalované radary by v Prostějově měly zklidnit dopravu

PROSTĚJOV – Když budete projíždět Prostějovem, na dvou místech si určitě všimnete nově nainstalovaných měřičů rychlosti. Jedná se o nový systém pro zklidňování dopravy. Základem je komunikace s řidičem.

 Nově nainstalované měřiče najdete na Vrahovické a Brněnské ulici v Prostějově. „Na obrázku je patrné, že vozidlu se (dle nastavení a lokality) zobrazuje nejprve jeho rychlost na horní části dvoumístného zobrazovače. Vzdálenost prvního zobrazení okamžité rychlosti vozidla přijíždějícího k zařízení dle místních podmínek, je v intervalu od 70 do 150 metrů. Ve vzdálenosti od 40 do 50 metrů se k rychlosti vozidla přidává v jednotce zařízení registrační značka. Pokud vozidlo nezpomaluje dle předem nastaveného scénáře, zobrazí se nejprve nápis ZPOMALTE nebo uživatelsky nastavený text na spodní části ukazatele. Pokud ani toto nepostačuje k zpomalení rychle jedoucího vozidla, přidá se k tomuto rychle jedoucímu vozidlu jeho registrační značka, čímž se docílí jeho zpomalení,“ uvedl ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík a dodal, že účinnost těchto zařízení je na úrovni 98 procent zpomalených vozidel v prvních týdnech a měsících.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Po určité době si řidiči zvyknou, že vjíždějí do měřené oblasti a vjezdová rychlost klesne. Efekt zpomalení, na základě zobrazení registrační značky, je založený na chování řidičů, které bylo v rámci studie u těchto zařízení prokázáno. Řidič si není jistý, jestli se v dané lokalitě vyskytuje certifikované měření nebo ne.

„Vzhled ukazatele je koncipován (ve spolupráci s dopravními psychology a specialisty z oblasti dopravního výzkumu) tak, aby vizuální efekt na zklidnění rychlosti řidiče byl co nejvýraznější, a jeho působení bylo v denních i nočních hodinách co nejdelší. Součástí je statistický modul, přenos dat je automatický, a to přes sítě datových operátorů. Údaje se přenáší automaticky na dopravní portál, kde jsou měřená data k dispozici v souladu s GDPR,“ doplnil ředitel Šebestík Výhodou je, že zařízení je pod automatizovaným dohledem, a je možné provádět některé servisní činnosti na dálku. U měřiče je možné také dálkově měnit text na spodním panelu. Například v ranních hodinách u školy bude „POZOR DĚTI“ a v odpoledních hodinách „ZPOMALTE“.

K systému je možné přikoupit meteostanici s dálkovým přenosem, přikupovat softwarové represivní moduly, například monitoring dopravních přestupků, jako je zákaz vjezdu nákladních vozidel, nepřipoutaný řidič, držení telefonu za volantem, zaplacení povinného ručení nebo propadlá technická, monitoring nákladních vozidel. Dále je možné okamžité měření rychlosti s připojením na Policii ČR – v rámci prevence kriminality tak, aby Policie ČR měla možnost čerpat data, případně vyhledávat například zájmová vozidla, odcizená vozidla a podobně.