U požáru bytu v Budějovicích jako první zasahovali policisté. Z domu evakuovali 20 lidí

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Obrovskou odvahu a především duchapřítomnost prokázali policisté z obvodního oddělení České Budějovice – město a policisté z oddělení hlídkové služby, kteří zasahovali v pátek 3. června po páté hodině odpolední v Komenského ulici v Českých Budějovicích. Zde byl oznámen požár bytu ve čtvrtém patře jednoho bytového domu.

Jak informovala policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová, hlídka z obvodního oddělení České Budějovice ve složení npor. Šraděja a prap. Vítek byla v době oznámení nejblíže místu požáru. Po příjezdu k domu se k nim přidali policisté z oddělení hlídkové služby nstržm. Cmunt, nstržm. Šindler, nstržm. Tham a nstržm. Smrčka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Policisté věděli, že hoří v jednom bytě ve čtvrtém patře domu. „Obyvatelka tohoto bytu byla už naštěstí v bezpečí. Nicméně bylo potřeba co nejdříve uhasit požár a především zajistit bezpečnost ostatních obyvatel domu. Policisté totiž po příchodu do hořícího bytu zjistili, že ze zapnutého sporáku v kuchyni stále unikal plyn. Museli okamžitě jednat,“ popsala Schwarzová.

Policisté si proto rozdělili úkoly. Bylo potřeba neprodleně uzavřít přívod plynu a elektřiny, což se jim v krátké době podařilo. Druhá část policistů evakuovala obyvatele domu, jednalo se o dvacet osob a jednoho psa. „Policisté pak využili hydrantu na chodbě bytového domu a začali požár v bytě hasit. Ještě před příjezdem hasičů se jim během několika minut podařilo dostat požár pod kontrolu a zamezit tak jeho šíření. Hasiči pak požár dohasili,“ sdělila policejní mluvčí.

Případ si převzal vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, který jako příčinu požáru označil nedbalost při použití plynového sporáku v kuchyni. „Obyvatelka bytu totiž nechala vařit jídlo v pánvi na sporáku a odešla vyvenčit psa. Mezitím došlo k zahoření sporáku a následně i digestoře a kuchyňské linky. Když se vrátila, tak už byl všude v bytě kouř. Při události nebyl naštěstí nikdo zraněn,“ vysvětlila Schwarzová.

Policejní mluvčí zároveň poděkovala všem zasahujícím policistům za jejich rychlé a odvážné jednání. „Včasným zásahem v hořícím bytě zabránili mnohem větším škodám,“ dodala.

požár bytu v Českých Budějovicích (zdroj Policie ČR)
požár bytu v Českých Budějovicích (zdroj Policie ČR)