V Kyjově vypadl ze čtvrtého patra předškolák. Těžce zraněný vrtulníkem letěl do nemocnice

HODONÍN – O víkendu záchranáři ošetřovali v Kyjově dítě po pádu z okna, které utrpělo těžká zranění. Vrtulník ho transportoval do Dětské nemocnice v Brně.

Operační středisko záchranářů o víkendu vyslalo pozemní lékařskou posádku i leteckou záchrannou službu do Kyjova, kde ze čtvrtého patra vypadl malý chlapec. „Utrpěl těžká zranění, naši zdravotníci jej zaléčili, zafixovali a bylo nutné jej i zaintubovat a napojit na řízenou ventilaci. K další péči pak předškoláčka transportoval vrtulník do brněnské Dětské nemocnice,“ popsala případ mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Mluvčí Bothová radí, co udělat, aby k takovým případům nedocházelo. Malé děti jsou velmi rychlé, vynalézavé a zvědavé. Rodič musí být neustále ve střehu, stačí skutečně jen pár vteřin nepozornosti a může se stát neštěstí. Dítě by se vůbec nemělo dostat na balkon, je potřeba zablokovat mu přístup na něj. Stejně tak by se nemělo dostat k otevřenému oknu. I když se rodič domnívá, že okno je dostatečně vysoko a dítě na něj nedosáhne, není to pravda. Dítě je schopno „dostrkat si“ k oknu například krabici, židličku nebo třeba i velkou hračku, na předmět vyleze a okno, resp. nebezpečí je na dosah. V dnešní době existuje celá řada zábran a pojistek, jde o malou finanční a časovou investici, která dítěti zajistí bezpečí. Pokud je v domácnosti malý člen rodiny, pak by se okna měla otevírat jen na ventilačku. A je třeba mít na paměti, že síťka proti hmyzu nezabrání tomu, aby dítě z okna vypadlo.