Za zábavou i poznáním. Zažijte pohodovou sobotu v Branné v Jeseníkách

Kostel v Branné, foto archiv obce Branná

STAROMĚSTSKO – Zajímavý program si připravili na sobotu 18. června v Branné na samém okraji Hrubého Jeseníku. Hlavní program akce se bude konat na náměstí malebné horské obce, vydáte se ale také k pramenům Jeseníků. Pořadatelé připravili program, který návštěvníky zavede k vodárně z počátku 20. století, k Mariánskému prameni nebo i k místnímu pivu. Od 14 hodin se u tamního kostela bude konat jarmark regionální značky JESENÍKY originální produkt® spojený s kulturně-naučným programem.

Za vodou i historií láká i netradiční exkurze do míst, kam se běžně nelze podívat. „Návštěvníci mohou nahlédnout do budovy vodárny, která slouží v obci už od roku 1905. Nachází se v ní soustava přečerpávacího potrubí a nádrž o objemu 400 kubických metrů,“ popsal starosta Branné Miroslav Skřivánek. Vodárna je situovaná severozápadně od obce směrem na Kronfelzov. Napájí také kašnu na náměstí s litinovou sochou Hygie. Funkční historická vodárna bude zpřístupněna od 14 do 16 hodin.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Můžete se také podívat do Ekologické zemědělské farmy Branná, a to v 15 a 17 hodin. Koho zajímá voda v trochu jiné úpravě, může navštívit Minipivovar Kolštejn. I zde budou probíhat exkurze v časech 15, 16 a 17 hodin. Milovníci historie se zase mohou vydat na prohlídku zdejšího zámku ve 14, 16 a 18 hodin. Obec je spjatá s válečnou historií, kterou zábavnou formou přiblíží stanoviště Klubu vojenské historie Olomouc-LO37. Do poválečného období vrátí návštěvníky i film Cukrová bouda, který se natáčel v Branné a okolí. Letní kino začne po setmění po 21. hodině.

„Na své si přijdou i gurmáni, Kolštejn wellness centrum se postará o bohaté občerstvení. Navíc bude připravena pikniková louka, aby si lidé mohli v klidu užít pohodové odpoledne. Chystáme i aktivní program – zábavnou rodinnou stezku Cesta k pramenům Jeseníků,“ vyjmenovala koordinátorka značky JESENÍKY originální produkt® Hana Olejníková s tím, že na děti čeká divadýlko Malá čarodějnice v 15 hodin a návštěvníky potěší i živá kapela Micash. Obec Branná otevře i budovu radnice a kostel, kde se nachází výstava historických fotografií.

Akci pořádá Místní akční skupina Horní Pomoraví, která je koordinátorem regionální značky v Jeseníkách ve spolupráci s obcí Branná a Kolštejn wellness centrem. Do jarmarku se zapojili také členové Klubu vojenské historie Olomouc-LO37 a zámek Branná.