Olympiáda dětí a mládeže se blíží. Víme, kdo budou olympijští vlajkonoši krajských výprav

OLOMOUCKÝ KRAJ – Už v neděli 26. června proběhne na Andrově stadionu v Olomouci slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže (ODM). Na největší multisportovní akci u nás se kvalifikovalo 3539 sportovců a sportovkyň ve dvaceti sportech. 14 krajských výprav přivede na slavnostním zahájení 14 úspěšných sportovců v roli vlajkonošů. Poprvé v devatenáctileté historii akce bude většina sportů streamovaná a ČT sport odvysílá 29 hodin přenosů.

Slavnostní ceremoniál začne v neděli 26. června v 18:00 hodin a má plno společných prvků se zahájením olympijských her. 14 krajských výprav přivede 14 úspěšných sportovců v roli vlajkonošů. Domácí olomouckou výpravu si vezme na povel volejbalový kouč a reprezentant Petr Zapletal. Zlatý střelec Jiří Lipták se ujme vlajky svého rodného Jihomoravského kraje. Vlajku Vysočiny ponese atletka a držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová. Moravskoslezský kraj přivede běžkyně Bára Malíková, která se ODM zúčastnila v roce 2015 a vyhrála bronzovou medaili. Další vlajkonoše najdete ZDE. Po nástupu výprav bude následovat kromě projevů i slib sportovců a rozhodčích. A nebude chybět ani zapálení olympijského ohně. Této role se zhostí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Zahájením provede Libor Bouček a o zakončení se postará kapela Slza. „Jsem rád, když vidím mladé lidi sportovat. Těšíme se na tváře všech mladých sportovců a věříme, že jim jejich první olympiádu zpříjemníme,“ řekl zpěvák Petr Lexa. Vstupenky na zahájení jsou už vyprodané, ale celá akce bude streamovaná na Instagramu @odm.gang, Facebooku Olympiáda dětí a mládeže a na tomto webu.

Konference: Je sport důležitým tématem pro společnost?

Ještě před samotným zahájením devatenácté ODM, proběhne v neděli 26. června od 11:00 hodin v hotelu NH Collection Olomouc Congress tradiční konference věnovaná podpoře sportování mládeže. Úvodní slovo přednese předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „Olympiádu dětí a mládeže jsme museli kvůli covidu odložit o rok a velmi si vážíme všech, kteří hlavně v posledních letech pomohli udržet děti u výkonnostního sportu. Nasazení a elán ale nestačí. Je důležité dát právě těmto lidem ty nejlepší podmínky pro jejich práci, protože utvářejí zdravou společnost,“ uvedl předseda Kejval.Ve třech blocích budou diskutovat například předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, dlouholetý reprezentant Jiří Welsch, v současnosti zodpovědný za basketbalovou mládež, hejtmani několika krajů, starostové a další hosté. Konference je určena pro odbornou veřejnost a vstup je možný pouze na pozvánky.

Ambasadoři sportů: přijede Poborský, Prskavec i Jurka

Olympiádu dětí a mládeže navštíví v průběhu pěti dní také desítky současných či bývalých profesionálních sportovců, hlavně z Olomouckého kraje. Na čtvrteční finále fotbalistů dorazí Karel Poborský a následně vítězům předá medaile. Závodníky na divoké vodě v úterý přijedou podpořit Jiří Prskavec s Lukášem Rohanem. Tenista Jiří Novák bude zase po celou dobu sledovat mladé talenty na kurtech v Prostějově. „Úspěšní sportovci jsou pro děti vzorem. Jsme hrdí, že z Olomouckého kraje pochází řada reprezentantů České republiky. Zároveň jsme rádi, že právě u nás bude poprvé na Olympiádě dětí a mládeže šerm, jehož ambasadorem je mladý olympionik Jakub Jurka,“ sdělil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Olympijský dům v Pevnosti poznání: vstup zdarma

Olympijský dům v Pevnosti poznání v Olomouci bude pro akreditované sportovce i širokou veřejnost a školy otevřený od pondělí do čtvrtka od 9:00 do 21:00 hodin. Každý večer zde budou probíhat medailové ceremoniály, kromě toho ale nabídne bohatou zábavu i v průběhu dne. „Olympijský dům bude centrem setkávání účastníků ODM. Zveme ale všechny obyvatele Olomouckého kraje a věříme, že si společně užijeme skvělou atmosféru, zábavu a olympijské emoce při předávání medailí,“ zdůraznil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Zácha. V prostorách Pevnosti poznání se bude nacházet Olympijská vzdělávací zóna EDA a aktivity partnerů akce – balance boardy Toyota, zábavné focení ve stánku Kinder Joy of Moving, sportovní dovednosti se Sazka olympijský víceboj, odpočinkový a dobíjecí koutek společnosti ČEPS, adrenalinová Coca-Cola zóna, stánek zdravotní pojišťovny VZPoura úrazům nebo multifunkční sportovní klec.

ODM živě: streaming i 29 hodin vysílání ČT sport

Přenosy sportovních klání bude od pondělí do čtvrtka vysílat Česká televize. Vstupy nabídne ze všech dvaceti sportů, živé vysílání poté ze čtrnácti z nich. Celkově z Olympiády dětí a mládeže odvysílá téměř 29 hodin. Většina soutěží bude letos poprvé také streamovaná. „Zrealizovat tento plán jsme mohli i díky podpoře sportovních svazů. Těší nás, že mladé sportovce budou mít možnost sledovat nejenom jejich rodiče a kamarádi na místě, ale rovněž sportovní veřejnost živě v České televizi či na našem webu,“ vysvětlil místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman. Všechny streamy a vysílání ČT budou na tomto webu. Aktuality hledejte v aplikaci Olympijský tým, kterou si můžete stáhnout ZDE.