Záplava barev a vůní. Jubilejní Festival Vyznání růžím přinese bohatý program pro děti i dospělé

Foto Výstaviště Flora Olomouc

OLOMOUC – V dávné minulosti to býval ostrov na předměstí Olomouce, v 19. století zde architekti plánovali sad a stavbu skleníků, byla tu ale i skládka odpadků. Je řeč o olomouckém rozáriu na třídě 17. listopadu v Olomouci, kde se od pátku 24. do neděle 26. června koná festival a výstava Vyznání růžím. Akce přinese obhatý program pro všechny generace, dílničky i zážitky pro děti, koncerty,  gastrozóny, degustace vín, trhy či floristické show a aranžmá. Její součástí bude i oslava 50. výročí tohoto výjimečného areálu.

Areál olomouckého rozária budou během akce zdobit tisíce keřů růží v plném květu, návštěvníci se tak mohou těšit na neopakovatelnou atmosféru, která doplní skutečně bohatý  program festivalu. Snadno si v něm vyberou zástupci všech věkových kategorií.  Na akci mohou navíc všichni strávit opravdu celý den, o zábavu bude v pátek  i v sobotu postaráno až do 22. hodiny. „Připraveny budou i floristické show předních českých floristů. K vidění budou  květinová aranžmá znázorňující v návaznosti na výročí rozária jednotlivé dekády  posledních pěti desetiletí a také dva mimořádné exponáty. A to Zlatá růže Hradce  Králové 2022 a růže odrůdy „Libuše Šafránková“,“ uvedla Eva Fuglíčková,  ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na programu je mimo jiné vystoupení loutkového divadla DAMDAM  s interaktivním představením pro děti či autogramiáda Marky Míkové, držitelky  Ceny Magnesia Litera 2022 za knihu pro děti a mládež a také představitelky  hlavní role princezny Růženky z klasické filmové pohádky režiséra Václava  Vorlíčka „Jak se budí princezny“. „Podstatná část programu je určená pro rodiny s dětmi. Na místě budou mimo  jiné připraveny experimenty a výroba parfémů z dílny Pevnosti poznání či stánek  Brick4kidz se záplavou kostek stavebnice LEGO. Zkušení lektoři z pohybové  přípravky Svišti v pohybu pro malé návštěvníky připraví řadu stanovišť  s nejrůznějšími úkoly, v sobotu si děti budou moci vyzkoušet i tvorbu graffiti díky  projektu Street Art festival,“ uvedl Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora  Olomouc.

Při Vyznání růžím, které letos vzhledem k výročí rozária nese podtitul „Jubilejní“,  se představí také dětský pěvecký sbor Campanella Olomouc, páteční večerní  atmosféru si návštěvníci mohou vychutnat při grilování za poslechu olomoucké  kapely Marshall Malinovsky. V rámci slavnostního večera, jenž se bude konat v sobotu od 20 hodin, vystoupí  herečka a zpěvačka Marka Míková s legendární kapelou Zuby nehty.

Areál olomouckého rozária bude během festivalu Vyznání růžím otevřený  v pátek od 13 do 22 hodin, v sobotu od 9 do 22 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin. Ozdobou festivalu bude i samotné rozárium. Tento unikátní areál se nachází  na třídě 17. listopadu, milovníci růží jej vyhledávají už od roku 1972. Nyní tu díky  péči zahradníků z Výstaviště Flora Olomouc najdou téměř 3 500 keřů, které  reprezentují zhruba 900 odrůd růží. Díky této unikátní sbírce je olomoucké  rozárium druhým největším rozáriem v České republice. A právě v červnu si jeho krásu mohou návštěvníci vychutnat naplno. Areál, jenž  zabírá rozlohu tři a půl hektaru, je tento měsíc plný květů nejrůznějších barev,  velikostí, tvarů a také vůní.

Návštěvníci festivalu se tak mohou těšit i na komentované prohlídky rozária, řadu  hudebních vystoupení, workshopy i kreativní dílny, trhy s handmade výrobky  a s rostlinami a také na přednášky s tematikou růží. K dispozici budou také gastrozóny s kvalitním občerstvením, degustace vín  a v neposlední řadě expozice věnovaná historii rozária.