Poznejte osobnosti Novohradska na výstavě

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Jak vypadalo hyalitové sklo? Kde stála vzorová škola celé Habsburské monarchie? Znáte dvě nejstarší přírodní rezervace v pevninské Evropě, které se ukrývají na Novohradsku? Jedinečnou možnost seznámit se s touto oblastí máte nyní na výstavě Osobnosti Novohradska.

Víte, čím se proslavili a o co se zasloužili třeba Jan Nepomuk Buquoy, Theodor Wagner, Anton Teichl, nebo Ferdinand Kindermann? Informace o jejich životě a působení doplňují na výstavě obrázky, fotografie a reprodukce dokumentů, stejně jako historické pohlednice příhraničních obcí, odkud vzpomínané osoby pocházely nebo kde působily. “Výstava se zaměřuje na toto jihočeské příhraničí se zřetelem na oblast vymezenou městy Nové Hrady a Kaplice. Připomíná vybrané rodáky a také ty, které tam zavedla jejich profesní kariéra. Škála oborů a pole působností těchto lidí jsou velmi pestré. Jejich počiny si stojí za to připomenout,“ láká autor výstavy Lukáš Pelikán.

Už jste někdy viděli hyalitové sklo? Přijďte se na něj podívat! Kromě něj uvidíte i ukázky plakátové tvorby německého automobilového koncernu Auto Union, u jehož založení a fungování byl jeden z novohradských rodáků. Výstavu Osobnosti Novohradska najdete v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích až do konce října.