Zámek Lemberk: Nahlédněte do světničky svaté Zdislavy

Pojďte s námi zavítat na zámek Lemberk u Jablonného v Podještědí. Navštívíte místo, které je neodmyslitelně spjaté s životem sv. Zdislavy z Lemberka. Lemberský zámek je perla raně barokní architektury zasazená v krásném podhůří Lužických hor. Poznáte jedinečnou barokní štukovou výzdobu, původní Zdislavinu světničku, rytířský sál, černou kuchyni a clam-gallasovský apartmán, který vám přiblíží bohaté dějiny zámku.

Na co se můžete na zámku Lemberk těšit?

Lemberský zámek nabízí prohlídkové okruhy, na kterých se například dozvíte, že byl původně gotickým hradem, který ve 13. století postavil Havel z Lemberka, manžel sv. Zdislavy, že za svou dlouhou historii byl oděn do několika stavebních slohů a že poslední šlechtickou majitelkou zámku byla princezna Gabriela Auerspergová rozená Clam-Gallasová. Nezapomenutelným zážitkem z návštěvy pro vás jistě bude i bajkový sál s kazetovým stropem z roku 1610.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Předzámčí lemberského zámku. Zdroj: NPÚ, Státní zámek Lemberk
Předzámčí lemberského zámku. Zdroj: NPÚ, Státní zámek Lemberk

Vyberte si svou prohlídkovou trasu k poznání zámku Lemberk

  • Navštěvujete rádi interiéry zámků? Pak si nenechte ujít okruh s názvem Reprezentační a soukromé prostory. Poznáte hlavní reprezentační místnosti zámku, jako je zámecká kaple Seslání Ducha svatého, bajkový sál s renesančním kazetovým stropem z roku 1610, rytířský sál s barokní štukovou výzdobou a apartmán posledních majitelů zámku Clam-Gallasů.
  • Vrchnostenské byty a kancelář, černou kuchyni, malou zbrojnici a Zdislavinu světničku, která vznikla v 17. století při barokní přestavbě zámku jako památka na život svaté Zdislavy uvidíte při prohlídkovém okruhu Provozní prostory zámku.
  • Projděte se sami, bez průvodce, expozicí historických stylů. Uvidíte jedenáct stylizovaných interiérů z období klasicismu, empíru, biedermeieru, historizujících slohů, secese a kubismu.
  • Milujete vyhlídky do kraje? Pak si vyšlápněte zámeckou věž, která je ve svém jádru ještě gotická. Můžete tak projít dějinami zámku od gotiky po baroko. Věž je přístupná po 121 strmých dřevěných, žebříkových schodech a je z ní výhled především na Lužické hory.
Černá kuchyň na Lemberku. Zdroj: NPÚ, Státní zámek Lemberk
Černá kuchyň na Lemberku. Zdroj: NPÚ, Státní zámek Lemberk

Vydejte se ke Zdislavině studánce, jejíž voda je podle legendy léčivá

Pokud jste vyrazili na výlet na zámek Lemberk, poznali jste jeho zajímavé interiéry i bohatou historii, určitě ještě neodjíždějte, ale vydejte se na procházku po zajímavostech v jeho okolí.
V předzámčí stojí dochované kamenné, hrázděné a roubené domy ze 17. a 18. století, původní vrchnostenská budova (později česká škola), sýpka a věznice. Směrem k Bredovskému letohrádku se nachází tehdejší kovárna, hostinec, truhlárna či obecná německá škola.
Lipovou alejí dojdete ke kapli Nejsvětější Trojice, a pokud půjdete ještě dále po zelené turistické značce, dojdete ke Zdislavině studánce. Podle pověsti studánku pod skalním masívem vyhloubila sama svatá Zdislava z Lemberka a její blahodárnou vodu používala k léčení nemocných.

Nádvoří zámku Lemberk. Zdroj: NPÚ, Státní zámek Lemberk
Nádvoří zámku Lemberk. Zdroj: NPÚ, Státní zámek Lemberk

Kdo byla Zdislava z Lemberka?

Zdislava se narodila patrně v roce 1220 v rodině Přibyslava z Křižanova, kde prožila své dětství. Mezi lety 1235 a 1240 se provdala za mocného rytíře Havla z rodu Markvarticů a přestěhovala se za ním do nehostinných podještědských krajů. Už za svého života proslula Zdislava svou dobročinností, milosrdenstvím a schopností uzdravovat. Stala se léčitelkou nemocných, ochránkyní chudých a opuštěných. Společně s manželem Havlem založila v Jablonném městský špitál, dominikánský klášter a kostel, kam byla po předčasném úmrtí v roce 1252 pohřbena.
Dne 28. srpna 1907 byla papežem Piem X. blahoslavena a 21. května 1995 papežem Janem Pavlem II. svatořečena. Uctívána je především jako patronka rodin a ochránkyně nemocných.

Letecký pohled na lemberský zámek. Zdroj: NPÚ, Státní zámek Lemberk
Letecký pohled na lemberský zámek. Zdroj: NPÚ, Státní zámek Lemberk

Turistické informace

Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na internetových stránkách státního zámku Lemberk.
Parkovat můžete na neplaceném parkovišti pod zámkem (cca 400 m).
Prohlídky zámku nejsou bezbariérově přístupné. V případě zájmu vozíčkářů o návštěvu zámku je nutný vlastní doprovod, který dotyčnému pomůže.
Vstup na zámecké nádvoří se psem není možný. S malým mazlíčkem na prohlídku lze jít, ale musí být uschovaný v pevné schránce (tašce) a v náruči.
Přijeli jste na kole? Po areálu zámku jezdit na kole nesmíte, kolo můžete umístit na stojanu v průjezdu zámku.

Místo výletu

Kraj: Liberecký
Okres: Liberec
Město: Jablonné v Podještědí

Kontakt

Státní zámek Lemberk
Lvová 1
471 25 Jablonné v Podještědí

tel.: +420 487 762 305
e-mail: lemberk@npu.cz
www.zamek-lemberk.cz

Tip na fajn výlet

Pojďte s námi na toulku malebnými Lužickými horami až na Starý Falkenburk, hradní zříceninu nazývanou také Falkenberk. Skromné pozůstatky hradu Starý Falkenburk na vrcholu kopce Sokol na vás zapůsobí svým tajemným kouzlem.