Na kolik vás přijde provoz wifi routeru, když ho nepoužíváte. Má smysl ho vypínat?

Wifi router je ve většině domácností životně nezbytné zařízení. Od okamžiku své instalace je zpravidla v chodu nonstop 24 hod denně, dokud únavou materiálu nevypoví službu. Ekonomicky uvědomělejší uživatelé jej vypínají přes noc. A pak je hrstka těch, kteří ho zapnou jen po dobu, kdy ho skutečně využívají. Obecně jsme jeho spotřebu elektřiny nikdy příliš neřešili. Měli jsme totiž za to, že nestojí za povšimnutí. Jenže doba se mění a ceny elektřiny vytrvale rostou…

Kolik vlastně žere?

Když jsem tuto otázku položila svému širšímu okolí, nejčastěji jsem uslyšela: „Nic, minimum, nemá cenu to řešit.“ Když jsem se však zeptala, kolik to „nic“ vlastně je, až na pár čestných výjimek přesnou odpověď neznal nikdo.

Spotřeba elektřiny záleží samozřejmě na konkrétním typu routeru. Většinou se udávané hodnoty pohybují kolem 12 až 13 W za hodinu. Údaj najdete v technických parametrech výrobku. Odborníci tvrdí, že ve skutečnosti je odběr o něco nižší, než uvádí tzv. štítkový údaj, který musí být dimenzovaný na maximum.

Jak změřit skutečnou spotřebu

Pokud jste detailista a chcete znát přesný odběr jakéhokoli elektrického spotřebiče (tedy nejen wifi routeru, ale třeba i varné konvice, trouby či počítače), pak si můžete zakoupit  digitální měřič spotřeby, tzv. wattmetr. Připojíte ho mezi zásuvku a váš spotřebič. Na digitálním displeji se ukáže okamžitá spotřeba. Můžete tak jednoduše zjistit, kolik zařízení spotřebuje nejen při plném provozním zatížení, ale také ve stand-by režimu. Pokročilejší typy vám uvedou také historii spotřeby za určitý časový úsek a vypočítají průměrnou spotřebu.

Spotřeba za rok

U svého wifi routeru jsem naměřila odběr v klidovém stavu (tj. router byl zapnutý, ale žádné zařízení na něm neběželo) 11,4 W za hodinu. Jedná se o méně výkonné zařízení, takže pro jednodušší kalkulaci uvažujme odběr 12 W za hodinu. Kolik spotřebujeme elektřiny, pokud bychom ho nechali běžet v kuse celý rok pouze v tomto klidovém režimu? Spotřeba se udává ve watthodinách (Wh).

12 Wh x 24 (hodin za den) x 365 (dny za rok) = 12 Wh x 8 760 (hod/rok) = 105 120 Wh/rok = cca 105 kWh/rok

Daný wifi router by za rok nepřetržitého provozu, a to pouze v klidovém režimu, spotřeboval cca 105 kWh.

Wifi router vs. rychlovarná konvice a lednice

Pro názornost je to zhruba tolik, jako kdybychom měli v kuse zapnutou rychlovarnou konvici (s příkonem 1 700 W) po dobu 62 hodin. Další porovnání je ještě zajímavější. Vezmeme-li v úvahu, že menší lednice nejúspornější třídy A+++ spotřebuje za rok přibližně 150 kWh, pak se roční klidová spotřeba routeru teoreticky rovná 8 měsícům chodu této úsporné lednice. Poměr 105 kW/150 kW odpovídá poměru 2/3, tedy 8 měsíců / 12 měsícům.

Kolik ušetříme, když wifi na noc vypneme

Pokud bychom vypínali wifi router na noc, tj. na 8 hodin denně, ušetřili bychom tuto spotřebu:

12 Wh x 8 (hod/den) x 365 (dny/rok) = 35 040 Wh = 35 kWh.

Při současných vysokých cenách může 1 kWh přijít klidně na 10 Kč i více (součet obchodní a distribuční části ceny). Vypínáním wifi routeru na noc ušetříme ročně přibližně 350 Kč ročně. Pokud k tomu přidáme víkendy, kdy nejsme doma a dovolené, částka se ještě o něco zvýší.