Mláďata damanů v olomoucké zoo už čile skotačí ve výběhu

OLOMOUC – Věřili byste, že nejbližšími příbuznými damanů skalních jsou sloni? Jejich výběh v olomoucké zoo pořádně ožil, mláďata, která se narodila v červnu, už vesele skotačí ve venkovním výběhu i ve vnitřní ubikaci. 

Výběh damanů skalních v olomoucké zoo pořádně ožil. 12. června se v něm narodila hned 3 mláďata a v těchto prázdninových dnech už na sebe poutají pozornost návštěvníků. „Jedná se o zcela první potomstvo tohoto páru. Tak, jak se zpočátku ukrývali, tak nyní již skotačí ve venkovním výběhu i vnitřní ubikaci,“ upřesňuje zooložka Libuše Veselá. Ačkoliv je to k nevíře, nejbližší příbuzní damanů jsou sloni, s nimiž je spojují některé kosterní znaky a příbuzenským vazbám nasvědčují i nejnovější poznatky molekulární biologie.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Chov v Zoo Olomouc

První příslušníci tohoto druhu přicestovali do olomoucké zoo v roce 1997 a pobývali v pavilonu žiraf. Návštěvníkům se později představili v pavilonu Kalahari. Přesně v něm totiž našli svůj domov. Ubikaci sdílí s hrabáči kapskými. Současný pár damanů skalních tvoří sameček přivezený ze Zoo v Hamburgu a samička je z vlastního chovu. Letošní mláďata jsou první potomstvo tohoto páru. V Zoo Olomouc se celkem podařilo odchovat už přes 20 mláďat.

Obecné informace 

Damani skalní obývají africké křovinaté savany a skalní útvary. Jsou to poměrně malá zvířata, vážící do 5 kilogramů, která na první pohled připomínají divoká morčata. Na předních nohách mají 4 prsty s kopýtky, která jsou podobná nehtům, na zadních nohách potom prsty tři. Našlapují na chodidla s měkkými přilnavými polštářky. Při pohybu po téměř kolmých skalních stěnách v soutěskách se umí opírat hřbetem o protější skalní stěnu. Jejich pohyb v tomto prostředí je velmi obratný. Horní řezáky neustále dorůstají a u starších samců připomínají sloní kly. Se slony je spojuje také to, že jsou to zvířata velmi inteligentní. Živí se rostlinnou potravou, trávou, větvičkami a bylinami. Žijí ve skupinách, počet samic ve skupině jde do desítek, dospělí samci jsou však vzájemně nesnášenliví, tudíž může být ve skupině pouze jeden. Samci svádí velmi urputné souboje a mohou si při obraně teritoria uštědřit docela vážná poranění. Březost je poměrně dlouhá, trvá asi 8 měsíců a tomu odpovídá i skutečnost, že mláďata se rodí dobře vyvinutá, vidí, slyší, jsou osrstěná, od prvního dne pohyblivá a v podstatě jsou zmenšenou kopií svých rodičů. Damani mají poměrně špatnou termoregulaci a velmi rádi se vyhřívají na sluncem rozpálených kamenech.