OBRAZEM: Hasiči ze Zlínského kraje pomáhají v Hřensku

ZLÍNSKÝ KRAJ – Desítky hasičů s potřebnou technikou vyrazily na pomoc kolegům do Hřenska, kteří neúnavně zápasí s lesními požáry. Potýkat se přitom musí nejen s plameny, ale i s náročným terénem a technickými problémy. O zkušenostech hasičů ze Zlínského kraje v Hřensku informoval jejich mluvčí Roman Žemlička.

První odřad vyjel v rámci mezikrajské pomoci v pátek ve večerních hodinách. „Celkem vyjelo 6 automobilových cisteren, které byly před odjezdem s ohledem na spotřebu a ovladatelnost vypuštěny. Dále vyjely 3 dopravní automobily a jeden velitelský automobil pro velitele odřadu,“ upřesnil Žemlička. „Technika byla ze stanic HZS Bystřice pod Hostýnem, Kroměříž, Uherský Brod i Valašské Meziříčí a ze zbrojnic dobrovolných hasičů z Karolinky, Kunovic a Vizovic. V každé automobilové cisterně je obsazenost 3+1 příslušníků nebo členů, v dopravních automobilech 1+0 příslušník nebo člen a ve velitelském automobilu jede velitel odřadu.“

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Ačkoliv během cesty měli u jedné s cisteren problém se spojkou, dorazili v pořádku před půl pátou ráno. Na místě hasiči zůstanou do úterý.

Hasiče potrápil náročný terén i hmyz

Další dva odřady vyrazily k požárům dnes v nočních hodinách. „První odřad odjel o půlnoci ve složení z dobrovolných jednotek z Jablůnky s jednou automobilovou stříkačkou s osádkou členů sboru 1+3, ze Zašové s CAS s osádkou 1+3, z Kroměříže s jedním dopravním automobilem (DA), který vezl požární stříkačku i hadice a osádku 1+3 i z Hošťálkové DA, který vezl čtyřkolku a osádku 1+1,“ popsal mluvčí. „Druhý odřad odjel ve 3:04 ve složení autobus s 19 příslušníky HZS na vystřídání odřadu z 29. července a dále dobrovolné jednotky z Babic s CAS s osádkou 3+1, z Vlčnova s CAS s osádkou 3+1 a ze Štípy DA s osádkou 1+0.“

Podmínky jsou pro hasiče náročné, vše ale zatím statečně zvládají. „Tam, kde jsou skalní útvary, kolegové lezou jako kamzíci. Samozřejmě bez zajištění to v tomto terénu nejde. Výškové rozdíly dávají kolegům zabrat,“ líčí Žemlička.

„K situaci v Hřensku máme od velitele odřadu informace, že v sobotu 30. července popíchal hmyz jednoho kolegu z Karolinky. Muž byl ošetřen zdravotníky a je v pořádku. K zranění ostatních nedošlo. Technika SDHO Karolinka měla technické problémy, které řeší servis Tatry, který je také v Hřensku,“ dodal Žemlička.

Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Foto: SDHO Karolinka
Foto: SDHO Karolinka
Foto: SDHO Karolinka
Foto: SDHO Karolinka
Foto: SDHO Karolinka
Foto: SDHO Karolinka
Foto: SDHO Karolinka
Foto: SDHO Karolinka
Foto: SDHO Karolinka