Ludomanie: patologická tendence nebo fikce?

Online zábava v zahraniční casina pro české hráče! Pomohou vám ukrátit čas, najít si přátele, uniknout z ruchu a vydělat si trochu peněz navíc. Vysoký zájem o online sloty casino peníze zdarma ihned a sázení však nemusí být vždy součástí zábavy. Faktem je, že někteří hráči se po sázení na sporty a trávení času u jiných typů virtuálních her ocitají v tzv. zóně rizika závislosti. V tomto článku se podíváme na to, co je to závislost na podvádění, na mýty a fakta o problémech spojených s hazardními hrami a také na probíhající výzkum a metody boje proti závislosti.

Co je to závislost na hazardních hrách?

Patologická závislost na hazardních hrách se také nazývá závislost na podvádění, závislost na hrách nebo jednoduše závislost na hazardních hrách. Výraz „patologické hráčství“ má však často nechtěně lékařské konotace a laik ho používá jen zřídka. Lidé se závislostí na hazardních hrách se nazývají gambleři, patologičtí hráči, kompulzivní hráči nebo problémoví hráči.

Fikce a pravdivá fakta o problémovém hráčství

Fikce: Abyste se stali závislými na hazardních hrách, musíte hrát každý den. Pravda: Problémový hráč může hrát často nebo zřídka. Hazardní zábava je hrozbou, pokud způsobuje další problémy.

Fikce: Problém hazardních her není akutní, pokud si to člověk může dovolit. Pravda: Problémy způsobené závislostí na hazardních hrách nejsou jen finančního rázu. Nadměrné množství času stráveného hraním hazardních her může vést k vážným vztahovým a právním problémům, ztrátě milované práce, rozvodu a psychickým problémům.

Fikce: Problém s hazardní zábavou je způsoben slabostí a nerozumem. Pravda: Závislost na hazardních hrách postihuje hráče všech úrovní inteligence a výchovy.

Fikce: Partneři problémových hráčů nutí své rodinné příslušníky a přátele hrát hazardní hry. Pravda: Lidé, kteří trpí závislostí na hazardních hrách, se často snaží své chování racionalizovat. Začnou obviňovat lidi kolem sebe, což jim umožňuje vyhnout se odpovědnosti za své činy.

Fikce: Pokud se nevěrný závislý člověk zadluží, měli byste mu pomoci se s dluhy vypořádat. Pravda: Záchrana hazardního hráče před dluhy může jeho situaci ještě zhoršit, protože umožní pokračování jeho problémů s hazardem.

Probíhající výzkum

Rozlišují se tři hlavní skupiny patologických hráčů:

  • těm, kteří hledají pomoc;
  • ti, kteří pomoc nevyhledají;
  • Obecná populace (včetně těch, kteří hrají a mají problémy, a těch, kteří hrají, ale nemají problémy).

Většina studií byla provedena mezi hráči, kteří vyhledali pomoc kvůli závislosti na hazardních hrách. Podle těchto studií existují fyziologické, psychologické a sociologické rozdíly mezi patologickými hráči a hráči bez problémů.

Vědci se shodují na tom, že patologické hráčství je způsobeno kombinací biologických (fyziologických), psychologických a sociologických faktorů. Stejní vědci se však nemohou shodnout na tom, který faktor (fyziologický, psychologický nebo sociologický) je hlavní příčinou, nebo zda se na problému podílejí všechny tři faktory stejnou měrou.

Řešení závislosti na hazardních hrách

Je normální, že máte opravdovou touhu hrát online, ale když si zvolíte zdravý životní styl a vybudujete si silnou podpůrnou síť, bude pro vás snazší odolat závislosti na podvádění. Kdy k tomu dojde:

  • Snažte se vyhnout izolaci. Zavolejte milovanému členu rodiny nebo se sejděte s přítelem na šálek kávy.
  • Abyste se zbavili závislosti, rozptylte se něčím jiným, například návštěvou posilovny, sledováním filmu nebo relaxačním cvičením.

Závěr

Závislost je nepříjemné duševní onemocnění. Vyžaduje zodpovědný přístup k léčbě a rehabilitaci. Mnoho uživatelů internetu je dnes vůči němu náchylných. Pokud nedokážete závislosti odolat, nemusíte na sebe být příliš přísní. Nikdy to však nepoužívejte jako záminku k tomu, abyste se vzdali a začali „nerozumně“ sázet a prohrávat pohádkové částky. Musíte si uvědomit, že překonání závislosti na hazardních hrách je nesmírně obtížný proces. Snažte se poučit z vlastních chyb i chyb svých vrstevníků a pokračujte v úsilí o uzdravení.

Existuje mnoho různých příčin vzniku závislosti na hazardních hrách a samotní lidé se závislostí na hazardních hrách obvykle nerozpoznají nadměrný stupeň závislosti na hazardních hrách a nevyhledají řádnou léčbu. Hraní hazardních her je skvělé, protože online zábava minimalizuje každodenní stres. Navíc je to skvělý způsob, jak najít podobně smýšlející lidi a vydělat si nějaké peníze. Hlavní je, aby vše bylo s mírou, tedy bez fanatismu.