Babička Olomouckého kraje je z Chomoutova u Olomouce, na pódiu ji podpořila celá rodina

OLOMOUCKÝ KRAJ – Titul Babička roku Olomouckého kraje letos získala Blanka Vrbková z Olomouce – Chomoutova. Soutěžící na cestě k vítězství podporovalo v pavilonu A olomouckého Výstaviště Flora okolo sedmi set seniorů.

„Stejně jako předchozí ročníky i ten letošní, v pořadí už sedmý, se nesl v přátelském duchu. Oproti loňsku, kdy platila kvůli covidu přísnější opatření, jsme byli sice stále opatrní, ale letos mohlo přijít víc fanoušků. Některé soutěžící tak měly celé rodinné týmy nebo je přijel podpořit dokonce plný autobus,“ řekla za organizátory akce Milena Hesová, předsedkyně Krajské rady seniorů Olomouckého kraje a místopředsedkyně Rady seniorů ČR. Třiasedmdesátiletá vítězka před porotou a publikem vystoupila v hanáckém kroji a za doprovodu manžela, dcery a vnoučat předvedla zpívanou scénku. Stříbrnou medaili vybojovala Alena Havránková ze Zábřehu, která v rámci volné disciplíny recitovala s loutkou Kašpárka. Třetí příčku pak obsadila Jana Absolonová ze Skrbeně na Olomoucku. Ta porotu zaujala svou šikovností při výrobě kraslic.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Soutěž Babička roku je pravidelnou akcí babího léta, která se za dobu svého trvání stala mezi seniory oblíbenou a tradiční. Nápad se zrodil v Olomouckém kraji, a o to víc mě těší, že jsme inspirovali také další regiony,“ připomněl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Babičku sympatie vybíralo publikum. Titul si z gala odpoledne odnesla Jitka Písková z Chudobína, který je částí Litovle. Miluje hudbu, a i proto se v soutěži představila s písní Ó, řebíčku zahradnický. V kategorii Nejstarší babička se udělovaly diplomy hned dva. Mária Hamplová z Jívové na Olomoucku a Eliška Macháčková z Přerova totiž mají shodně jedenadevadesát let.

„Tento projekt má velký smysl. Je výjimečný tím, že soutěžící inspirují další seniory k aktivnímu životu ve společnosti. Vžité klišé, že sport a zábava už nejsou pro seniory, tady jednoduše neplatí,“  uvedl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Ivo Slavotínek.

Soutěže se může zúčastnit každá babička od šedesáti let, která má trvalý pobyt na území Olomouckého kraje. Soutěžící absolvují tříminutový rozhovor, během kterého představí sebe i svůj kraj. Následuje volná disciplína, v jejímž rámci mohou účastnice recitovat, zpívat, tančit, hrát na hudební nástroj nebo předvést vlastní tvorbu – malování, háčkování či pletení a další dovednosti. Nechybí ani módní přehlídka společenského oblečení podle vlastního výběru.

Blanka Vrbková díky svému vítězství postoupila do celostátního kola, které se uskuteční 18. října v Olomouci. „Opět se bude soutěžit na Výstavišti Flora Olomouc za účasti všech krajů České republiky,“ doplnila Milena Hesová.