Komunální volby jako referendum o vládě? „Běžný narativ,“ tvrdí politolog

ČESKO – V pátek a sobotu se napříč republikou konaly komunální a také senátní volby, lidé tedy volili své obecní zastupitele a rozhodovali, kdo se ve druhém kole utká o post senátora. V komunálních volbách činila volební účast 46,07 %, což je čtvrté nejnižší číslo od r. 1990. První výsledky obecních voleb byly známy již v sobotu ve 14.31. Nejdéle klasicky trvalo zpracování dat v Praze, v jednom z okrsků se čekalo na výsledky až do nedělních brzkých ranních hodin.

Hodnocení voleb zaznívá ze všech stran, zatímco někteří se považují za vítěze, druhými jsou označováni za poražené (a naopak). V obecné rovině lze ale shrnout, že na celorepublikové úrovni dominovalo hnutí ANO, výrazně pak (v počtech získaných mandátů) posílilo hnutí SPD. Hnutí STAN pak muselo bojovat s dozvuky kauzy Dozimetr, která se ukázala jako příčina výsledku nepochybně za očekáváním, což se do jisté míry projevilo i u Pirátů. V případě komunálních voleb je ale nutné mít na mysli, že jinak centrální rozdělení na „koaliční“ a „opoziční“ strany se obvykle stírá. Řada politických představitelů z komunální úrovně tak říká, že má jiné problémy než vláda jako taková – a jsou tedy otevřeni i různým typům spolupráce se zástupci stran, jejichž kooperace na vládní úrovni by možná nebyla. Ze strany stávající vládní opozice pak zaznívá, že volby byly vlastně „referendem o vládě“ a ukazují, že vládnoucí koalice nemá aktuálně většinovou podporu veřejnosti.

Převládá nespokojenost?

„Narativ o tom, že volby v mezidobí vlády kabinetu jsou průběžnou zpětnou vazbou, je tu vždy,“ uvedl však pro ČT politolog Petr Just s tím, že není překvapivé, že opozice volí tuto interpretaci – je totiž pro opozici běžná (bez ohledu na to, které subjekty v ní aktuálně jsou). „Vláda by neměla brát na lehkou váhu průběžné výsledky svého vládnutí, vůči níž takto získává zpětnou vazbu, je to takové čtvrtletní vysvědčení,“ uvedl pak také Just, ovšem s tím, že vzhledem k tomu, čemu je stávající vláda vystavena, vlastně neprošla nijak špatně.

Praha – Brno – Ostrava

Zatímco v Praze a Brně komunálním volbám dominovala koalice Spolu (v Praze SPOLU pro Prahu s 24,72 % hlasů a v Brně Společně – spojení ODS a TOP 09 – s 25,03 % hlasů), v Ostravě přesvědčivě vyhrálo hnutí ANO s téměř 34 % hlasů. Svůj post primátora tak obhájil lídr kandidátky Tomáš Macura. Také v Brně bude povolební vyjednávání vést stávající primátorka a lídryně kandidátky Společně, pouze v Praze by mělo na tomto postu dojít ke změně. Jediným kandidátem na primátora je pak pro SPOLU pro Prahu 78letý Bohuslav Svoboda.

Kdo zamíří do senátu?

V případě výsledků senátních voleb se de facto jedná jen „o poločas“, jelikož druhé kolo, kdy je vybírán vítěz ze dvojice těch, kteří do něj postoupili, se teprve bude konat. Není tedy jisté, jak třetinová obměna senátu dopadne, zatím je ale na první pozici v počtu postupujících zástupců hnutí ANO (jedná se však o první senátní volby, do nichž ANO vstupovalo jako opozice, přičemž platí, že horní komora často vyvažuje to, jak je ustavena komora dolní). Finální výsledky ale může ovlivnit např. i středeční svátek – jelikož řada lidí si na zbývající dva dny může vzít dovolenou a k volbám se nedostavit. Navíc nejenže druhá kola voleb do senátu mají tradičně nízkou účast, ale často k nim nedorazí ani původní voliči těch kandidátů, kteří do něj postoupili.