Policisté při převozu zajištěného mladíka zachraňovali život zraněnému řidiči

KROMĚŘÍŽSKO – Ve správnou chvíli na správném místě se minulý týden octli prostějovští policisté. Během převozu zajištěného svěřence z Výchovného ústavu Střílky se připletli k vážné nehodě dodávky, jejíž řidič zůstal uvězněný uvnitř.

Policisté ve čtvrtek krátce před půl jedenáctou v noci projeli Morkovicemi a v pravotočivé zatáčce uviděli Ford Tranzit, který ležel na pravém boku napříč silnicí. „Hlídka zajistila převáženou osobu, aby nemohla z vozidla utéct a okamžitě spěchala k dodávce. Kabina byla zdeformovaná, policisté se nemohli k zakrvácenému řidiči ani z jedné strany dostat. Ten vůbec nereagoval na oslovení. Z vozidla stoupal hustý kouř, pod ním byly provozní kapaliny, proto se hlídka rozhodla rozbít čelní sklo,“ přiblížila situaci policejní mluvčí Barbora Balášová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Policisté vypnuli motor a zkontrolovali životní funkce muže. Ten nedýchal a nemohli mu nahmatat pulz. „Policisté jej pomocí Rautekova manévru s fixací krční páteře vyprostili z vozidla ven. Přenesli jej do bezpečného prostoru a začali poskytovat první pomoc. Zprůchodnili dýchací cesty a zraněný zalapal po dechu,“ popsala Balášová.

Když se ujistili, že v dodávce už nikdo jiný není, zraněného pořádně prohlédli, zda nemá masivní krvácení, uložili ho do stabilizované polohy, poskytli mu tepelný komfort a kontrolovali životní funkce do příjezdu záchranářů. Ti si muže převzali a kroměřížští dopravní policisté začali nehodu vyšetřovat. „K samotné nehodě došlo tak, že řidič dodávky nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám a dalším okolnostem, najel na krajnici do travnatého příkopu, kde se otřel o dva listnaté stromy a následně se s vozidlem přetočil přes střechu a skončil na pravém boku,“ objasnila mluvčí.

Prostějovští policisté se vrátili ke služebnímu vozu a zkontrolovali zajištěného mladíka. „Dokonce si od svěřence vysloužili pochvalu, že jsou hrdinové. Záchranu lidského života měl tento mladík v přímém přenosu,“ podotkla Balášová.