Strašidelný hangár a podobná místa: Proč se někde uchovají zvuky z minulosti a jinde ne?

Když někdo tvrdí, že slyší hlasy přicházející odnikud, riskuje, že bude označen za šílence. Přesto existuje hodně lidí, kteří takové hlasy slyšeli. Něco z toho je možno vysvětlit jako sluchovou halucinaci, existují ale případy, jejichž rozluštění pro náš představuje oříšek.

Letecký hangár

Na podzim roku 1989 provedl britský badatel Peter Thorneycroft průzkum podivných událostí, jež se noc co noc odehrávaly v Muzeu letectví v Cosfordu blízko Wolverhamptonu v leteckém hangáru, kde byl umístěn bombardér Avro Lincoln z druhé světové války. Z hangáru se mělo ozývat bouchání, škrábání, vrzání, lidské vzdechy a dívčí hlasy. Zaměstnanci muzea prý navíc viděli přízraky leteckých posádek. Mezi další podivnosti patřilo i vypínání a zapínání přístrojů, rotace kol a prudký pokles teploty. Thorneycroft celou věc prošetřoval spolu s techniky z BBC. Sám uslyšel podivné zvuky přicházející zevnitř letadla na vlastní uši, a tak je nahrál.

Kazeta byla předána k analýze odborníkům z BBC. Zjistilo se, že veškeré zvuky vždy na začátku provází cvaknutí. To se podobá praskání statické elektřiny. Správce muzea Len Wardgate potvrdil, že není možné, aby se z nepoužívaného letadla, které nemá žádný hydraulický tlak a není připojeno na elektrický proud, ozývaly takové zvuky. Není ani možné, aby podobný hluk vydávaly plechové stěny hangáru.

Někteří lidé, kteří nahrávky slyšeli, podotkli, že se jednotlivé zvuky opakují. Došli tudíž k závěru, že to, co je na kazetě slyšet, je spíše retrospektivní nahrávka než hluk, který by doprovázel současné rejdy duchů. Cvaknutí, jímž každá série zvuků začínala, by takovou hypotézu potvrdilo. Jestliže jde však opravdu o nějaký druh nahrávky, potom se v ničem nepodobá tomu, s čím je obeznámena dnešní věda.

Farma

Muzeum britských leteckých sil v Cosfordu je jen jedním z míst, kde se takový úkaz za posledních asi sto let objevil. V listopadu 1986 se také z pokojů v přízemí malé farmy v Somersetu v Anglii po několik nocí ozývaly podivné zvuky. Zdálo se, že jde o hlasy bývalých majitelů farmy. Podle svědků, kteří neobvyklým hovorům naslouchali, se vždy na začátku a na konci hovoru ozvalo cvaknutí. Zvuk připomínal zapínání a vypínání rádia. V místnosti však nikdy žádné rádio nebylo. Tento jev nebyl nikdy objasněn.

Maják

Je zajímavé, že podobné kovové cvaknutí předcházelo všem zvukům, které se v lednu 1973 linuly z přestavěného majáku v Saint Mary´s County v Marylandu. Majitele budovy Geralda Sworda pravidelně každou noc probouzely nepříjemné zvuky, mezi něž patřilo bouchání dveří, stěhování nábytku a kroky. Ráno však po nich nebylo památky. Měl strach, že se zbláznil, a proto se rozhodl zachytit hluk na pásku. Nechal tedy v místnosti přes noc zapnutý magnetofon. Na nahrávce bylo opravdu zvuky slyšet, ozýval se z nich dokonce i hovor. Týkal se léčby jakéhosi zranění. Místní knihovník pročetl historii budovy a zjistil, že se během americké občanské války užívala jako polní nemocnice.

Je možné, že zvuky, jež odrážejí minulost daného místa, nemají nic společného s obvyklým zjevením duchů. Přesto však stále nevíme, proč se některé z nich uchovají a jiné ne, proč je slyší jen někteří lidé a jakým způsobem dochází o mnoho let později k jejich uvolnění. Až budeme schopni tyto otázky zodpovědět, posuneme se v chápání paranormálního světa o krok dále.