Silničáři na jihu Čech hlásí, že jsou na zimu připraveni

JIHOČESKÝ KRAJ – Na zimu jsme připraveni! Takové je hlášení, které Jihočeskému kraji, jakožto svému zřizovateli, každoročně předkládá Správa a údržba silnic. Blížící se zima a nenadálé změny počasí totiž nesmí ohrozit bezpečí na jihočeských silnicích. K přestavbě techniky na zimní provoz dojde v druhé polovině října.

Celkem 198 posypových vozů, z toho 7 nových, 9 šípových pluhů, 16 sněhových fréz či 73 nakladačů je proto připraveno vyjet na více než šest tisíc kilometrů jihočeských silnic I., II., III. tříd a dálnici D4. Kompletně vyřešen je v tomto okamžiku i operační plán zimní údržby, zajištěno je dostatečné množství posypového materiálu a všichni pracovníci jsou proškoleni.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

„Dobrou zprávu máme zejména pro Volarsko, kde jsme uvedli do provozu novou skladovací halu s kapacitou šesti set tun soli a tisíc pěti set tun inertního materiálu. Obsluha celé oblasti tak bude daleko lepší a rychlejší,“ upozornil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Antonín Krák a dodal, že krajští silničáři zvládají obsluhu všech silnic v zákonných limitech tak, aby byly co nejdříve bezpečně sjízdné.

„Prosím proto všechny řidiče o trpělivost, Správa a údržba silnic opravdu monitoruje situaci na našich silnicích 24 hodin denně, aby mohla na změnu počasí reagovat hned, jak je to možné,“ nastínil Krák. Zároveň apeloval na řidiče, aby včas přezuli na svých vozech letní pneumatiky na zimní. „V zimě také nechodíte po ulicích v žabkách. Tím, že budete mít na autech správné obutí, chráníte totiž nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro dopravu

Krák následně ubezpečil, že pro zimní sezonu 2022/2023 je zajištěno dostatečné množství posypového materiálu. „Od jara je vysoutěženo a nakoupeno třicet pět tisíc tun soli a padesát šest tisíc tun inertního materiálu za sedmdesát pět milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a pro zajímavost.

Kompletní náklady na celou loňskou zimní sezonu, včetně nákladů na mzdy, pohonné hmoty a podobně byly 290 milionů. Spotřebováno loni bylo 22 tisíc tun soli a 40 tisíc tun inertního materiálu. Vzhledem k nárůstu cen se tak dají v letošním roce očekávat náklady o 20 až 25 procent vyšší.

zdroj: kraj-jihocesky.cz