Vánoce v centru Prahy nabízí zklidnění v těžké době

Zdroj: Traga

PRAHA – Centrum Prahy se obléklo v adventním čase do nebeského kabátu. Největší vánoční trhy na Staroměstském i Václavském náměstí nabízí české sváteční pokrmy, ukázky tradičních zvyků, pestrý adventní program a vánoční strom v barvách Prahy. Trhy na obou náměstích potrvají do 6. ledna 2023. Organizátorem trhů je již po sedmnácté společnost Taiko.

„Za dva roky, kdy se největší Vánoční trhy nemohly konat, se svět hodně proměnil. Chceme jít proto cestou, která nabídne lidem odpočinek a odreagování v těžké době a přispět k lepší náladě. Doufáme, že si přijdou dát dobrý svařák a poslechnou si dětské sbory v kulisách krásného Staroměstského náměstí,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, a.s., která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Praze a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nebeské Vánoce budou hlídat andělé – větší dekorativnost nahradí příběh

Výzdoba na vánočních trzích v centru Prahy odráží současnou dobu, bude stylově jednoduchá a přesto tradiční. Všechna světla budou v teplé bílé barvě, doplní je hvězdy a červené i zlaté koule. Staroměstské náměstí bude hlídat pět velkých andělů o velikosti čtyři až šest metrů. Dva budou fungovat jako fotopointy, kde si návštěvníci mohou udělat památeční fotky v náruči jejich křídel, nebo při procházení tělem anděla. Dva andělé ozdobí vyhlídkový most a jeden bude symbolicky rozsvěcet svíčku na vánočním stromě. Betlém umístí organizátoři k Mariánskému sloupu.

Smrk na Staroměstském náměstí bude mít světelnou animaci, která se spustí každou hodinu vždy v půl (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30). Střídat se budou dvě melodie Alžbětínská serenáda v podání Karla Gotta a orchestrální podoba skladby All I want for Christmas is you. Vánoční strom rozsvítí celkem 8 922 metrů kabelů s 88 490 LED diodovými žárovkami. Náklady na celou výzdobu jsou přitom minimální – necelých 5 kW/h, což odpovídá 40 korunám za hodinu. Strom bude svítit 8 hodin od 16 hodin do půlnoci, spotřeba tedy bude 320 korun na den. Živý smrk na Václavském náměstí animaci mít nebude. 

Pódium nabídne 4000 vystupujících z různých koutů Evropy i pestré charitativní projekty

Návštěvníky čekají po celou dobu trhů živá vystoupení na multifunkčním pódiu. „Chybět nebudou folklórní, národopisné i dětské soubory z České republiky i ze zahraničí. Doplní je taneční vystoupení a programové bloky pro všechny generace. Kromě vystupujících z celého Česka hosté uvidí soubory z Lotyšska, Holandska, Polska, Maďarska, Slovenska, Německa a mnoho dalších. Bude to určitě pestré,“ zve Simona Šteruská, programová manažerka trhů.

V programu nebude po dobu pěti týdnů chybět řada tradičních akcí, jako je Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena 2. prosince, nebo Mikulášská show 5. prosince. Štědrodenní naladění zajistí Česká mše vánoční Hej mistře v podání stočlenného orchestru přímo na Štědrý den či Novoroční zpěvy – árie z českých oper 1. ledna v podání operních sólistů předních českých i zahraničních scén. Trhy tradičně poslední den projde průvod Tří králů.

Součástí programu budou oblíbené dětské dílny, které nejmenší návštěvníky přivítají vždy v sobotu a v neděli dopoledne od 11 hodin a naváže na ně tradiční program. Děti si v nich mohou vyrobit drobná vánoční přání a dárky. Dílničky připravují kromě Žlutých lázní také společnost KROUŽKY a Pompo. 

Svařené víno ze Chateau Valtice a prodej kaprů na náměstí Republiky

Na Staroměstském náměstí mohou návštěvníci nakupovat v 79 prodejních stáncích, na Václavském náměstí ve 25. Na náměstí Republiky připraví organizátoři 19 prodejních míst. Prodejci v nich nabídnou především vánoční zboží a české rukodělné výrobky – vánoční ozdoby, vykrajovátka cukroví, dekorace, svíčky z včelího vosku, perličkové ozdoby z Jizerských hor, ozdoby ze slámy a šustí, kovářské výrobky, včetně předvádění kovářské práce i klasické foukané skleněné české ozdobičky. Tržištěm zavoní tradiční svařené víno vyrobené v Chateau Valtice. Chybět nebudou vánoční pokrmy, jako jsou horké kaštany, horký punč, medovina, horká čokoláda, vánoční perníčky, pražené mandle nebo vánoční cukroví. K občerstvení bude připravená také klasika v podobě českých klobás, grilovaných kuřat a vepřových kolen, kuřecích špízů nebo trhaného grilovaného kuřete v housce. Jídelníček zpestří plněné knedlíky, bramboráky, palačinky a mnoho dalšího. Na náměstí Republiky bude možné koupit v době od 18. do 24. prosince vánoční kapry. Trhy na náměstí Republiky potrvají do 24. prosince.

Na Staroměstském náměstí ve třech prodejních stáncích se během trvání největších Vánočních trhů prostřídá několik charitativních organizací, které nabídnou své výrobky. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí získaly v minulosti několik ocenění.

Provozní doba prodejních stánků

Prodejní stánky budou otevřené na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Most v centrální části Staroměstského náměstí bude uzavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31.12.-1.1.) v době od 22 do 9 hodin.

Kulturní program najdete zde.