Řidiči, pozor na rizikové úseky! Kde na Vysočině hrozí ledovka nejčastěji?

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Začátek zimy, kdy se střídají teploty kolem nuly, bývá pro řidiče nebezpečným obdobím. Na silnicích se objevují úseky, kde hrozí nenadálá ledovka či namrzlá mlha. Silničáři se právě na tato riziková místa nejvíce zaměřují.

Typické střídání teplot, kdy přes den se teplota udrží nad bodem mrazu a v noci klesá pod nulu, přináší řidičům řadu problémů. „Stav vozovky, byť jen v krátkém lokálním úseku, může být znenadání jiný než v celých předchozích kilometrech stejné silnice. Mezi taková místa patří lesní úseky a zejména mosty v extravilánu nad vodními toky, ale také ty vysoké nebo dlouhé (např. tzv. estakády), které se nacházejí ve volném terénu,“ říká mluvčí ŘSD ČR Martin Buček.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Vlivem vlhkosti, větru a nízkých teplot mohou například mosty promrzat mnohem snáze než zbytek komunikace, a tak dochází ke vzniku lokální ledovky, námrazy, ale i namrzlé mlhy. Tyto jevy pak mohou třeba jen na několika metrech dramaticky zhoršit stav vozovky a zvýšit rizika dopravních nehod. „Taková místa máme v rámci plánů zimní údržby vytipovaná a věnujeme jim odpovídající pozornost,“ dodává Martin Buček s tím, že klíčovou je v těchto rizikových místech i pozornost a předvídavost řidičů.

Mapu rizikových míst České republiky najdete zde:

Riziková místa na silnicích Vysočiny. Foto: ŘSD ČR