Klášterky se v roce 2023 inspirují Vídní. Vstupenky na vybrané koncerty jsou již v prodeji

JESENÍKY – Festival Klášterní hudební slavnosti se v příštím roce odehraje na vlně noblesy, lehkosti, kavárenské atmosféry, valčíku a oslavy života. V předvánočním čase láká na čtyři vybrané koncerty z celkových patnácti, které se uskuteční od 10. června do 6. října 2023.

„Malá Vídeň, tak je od 19. století přezdíváno domovskému městu našeho festivalu Šumperku. Bylo tedy nasnadě tuto skutečnost promítnout i do dramaturgie některého ročníku. Kromě koncertů se téma projeví i v doprovodném programu. Spojení je to velmi slibné a věříme, že bude diváky bavit,“ prozrazuje a doufá ředitel festivalu Roman Janků. Zcela záměrně otevře 17. ročník Klášterek 10. června příštího roku v Šumperku český operní pěvec Adam Plachetka. Jeho koncert „Molieri“ s Czech Ensemble Baroque Orchestra bude věnován výročí 150 let od narození šumperského rodáka Leo Slezaka, ve své době slavného tenoristy, sólisty Vídeňské státní opery i Metropolitní opery v New Yorku. Postavu tohoto znovuobjeveného umělce si festival připomene mimo jiné také přednáškou, výstavou a dalšími hudebními večery, jež poukážou na české pěvecké následovníky podobného věhlasu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Vedle slavnostního zahájení festivalu je možné už pořídit na webových stránkách festivalu vstupenky i na další tři koncerty: Mezi lákadla festivalu budou patřit Obrázky z výstavy M. P. Musorgského, které na nádvoří augustiniánského kláštera ve Šternberku přednese 29. června Philharmonia Octet. Do secesní Tančírny v Račím údolí se diváci vypraví 5. července za akordeonovým duem mladých, talentovaných hudebníků Duo Absoluto a 9. července zavítají do malebné Karlovy Studánky za kytaristou Lubomírem Brabcem.

Na příští rok festival připravuje vystoupení například sopranistky Olgy Jelínkové, kontratenoristy Vojtěcha Pelky, sopranistky Terezy Mátlové a Doležalova kvarteta, mezzosopranistky Evy Garajové, uslyšíte Andělské hlasy, PBTet či Pražský komorní orchestr.

Festival Klášterní hudební slavnosti se od roku 2007 koná na mnoha pozoruhodných místech Jeseníků. Často jsou to církevní stavby nebo stavby s církví majetkově provázané v Olomouckém a částech Moravskoslezského a Pardubického kraje. Je největší a jediný svého druhu, který se v dané lokalitě v období letních měsíců koná. Výrazem uznání a podpory projektu je záštita ministra kultury v roce 2022, a také dlouhodobá záštita hejtmana Olomouckého kraje.